V Česku ani po dalších testech nikdo není nakažen SARS

Ani dnešní druhý test v Národní referenční laboratoři nenašel u muže, který zemřel v sobotu v brněnské fakultní nemocnici na zápal plic, původce nemoci SARS. Muž měl zdravotní potíže po návratu z Thajska, kde už dříve bylo několik pacientů s touto obávanou plicní nemocí. Vyšetření vzorku na elektronovém mikroskopu nepotvrdilo koronavirus ani u mladé ženy, která je od neděle na infekční klinice Fakultní nemocnice Bulovka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

léky na dlani

Zato v nejpostiženějších oblastech v Asii se situace nelepší. Kontinentální Čína i přes přísná karanténní opatření potvrdila dalších 5 obětí SARS a přes 150 nově nakažených. V Hongkongu nemoci za uplynulý den podlehlo 11 lidí. Podle Světové zdravotnické organizace činí úmrtnost na SARS v celosvětovém měřítku 6 až 10 procent. WHO oznámila, že zítra vyšle do čínské provincie Che-pej, kde byl zaznamenán prudký nárůst pacientů se SARS, tým odborníků.

Vědci mezitím oznámili, že na infekční nemoc SARS (syndromem akutního respiračního selhání) umírá zhruba každý pátý pacient hospitalizovaný v Hongkongu. U lidí starších než 60 let je ale úmrtnost podstatně vyšší, až 55 procent. Průměrný věk nakažených lidí je pak 50 let. Uvádí se to v dnes zveřejněné studii na internetové verzi The Lancet Medical Journal.

Podle poslední bilance zemřelo na SARS ve světě 495 lidí, z toho v kontinentální Číně 219, v Hongkongu 204, v Singapuru 27, v Kanadě 23 a na Tchaj-wanu 11. Nakažených je ve světě přes 6860, z toho v Číně přes 4560, v Hongkongu 1654, v Singapuru přes 200, v Kanadě téměř 150 a na Tchaj-wanu 120.

Markéta Kaclová, Jana Zemanová, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme