V Česku není jediný případ sněti slezinné

V České republice se nevyskytuje nikdo nakažený snětí slezinnou neboli antraxem a z žádných pramenů není informace, že by zemi hrozil nějaký teroristický útok. Po mimořádném jednání meziresortního Ústředního krizového štábu to oznámil ministr vnitra Stanislav Gross. Lidé, kteří přišli do styku s podezřelou zásilkou v Liberci, jsou v nemocnici na preventivním pozorování. Oznámil to náměstek ředitele liberecké nemocnice Radko Janoušek. Výsledky testů budou podle něho známy za dva až tři dny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

laborantka

laborantka

Také v České republice se začala množit hlášení na výskyt podezřelých zásilek v reakci na možné biologické útoky ve Spojených státech. Za dva dny lidé nahlásili několik desítek podezřelých obálek. Výskyt antraxu v podezřelé zásilce zajištěné včera v Liberci nebyl dosud potvrzen.

Proti zpřísnění trestu pro ty, kteří v nynější situaci zásilky s bílým práškem rozesílají s tím, že jde o antrax či jinou nebezpečnou látku, se vyslovili poslanci z ústavně-právního výboru i policejní psycholožka. Podle právníků se lidé rozesílající takové zásilky dopouštějí trestného činu šíření poplašné zprávy.

Přísnější potrestání lidí, kteří se podezřelé balíčky snaží rozesílat, ale také těch, kteří šíří nepravdivé zprávy po telefonu, podpořil premiér Miloš Zeman. Zdůraznil, že jde o šíření poplašné zprávy. "Bylo by samozřejmě dobré, kdyby se co nejvíce těchto lidí podařilo odhalit a potrestat," řekl.

Podezřelé zásilky, které by mohly obsahovat bakterie antraxu, by se měly ve valné většině bez další analýzy ničit. Kontrolou by procházely pouze vytipované kusy. Shodli se na tom odborníci Státního úřadu pro jadernou bezpečnost se zástupci příslušných resortů. Náměstek úřadu Petr Krs zdůraznil, že rozhodnutí je v kompetenci ministra vnitra. V současné situaci je časově i finančně nejvýhodnější dopisy ničit.

Zahájené analýzy však budou dokončeny. Podle ředitele kanceláře jaderného dozoru Karla Kloudy průběžné výsledky zatím bakterie antraxu nepotvrdily. Definitivní výsledky by měly být známy do dvou dnů. Tato situace je podle Kloudy přechodná, velmi brzy by měly být v republice dva vysoce specializované přístroje, které provedou analýzu do hodiny.

Ministerstvo vnitra prověřuje informace zahraničních médií, podle kterých si teroristé mohli obstarávat některé biologické prostředky v České republice. Výsledky vyšetřování však ještě nejsou k dispozici.

Američtí odborníci, kteří vyšetřují současné případy výskytu sněti slezinné neboli antraxu ve Spojených státech, nijak nespojují původ této látky s Českou republikou. Uvedl to náčelník armádní zdravotnické služby Jan Petráš, který se o víkendu právě z USA vrátil. Určité kultury antraxu se dají vystopovat podle své genetické informace. Hlavní teorií je nyní podle Petráše to, že antrax, kterým onemocněli lidé na Floridě a v New Yorku, byl vyvinut v samotných Spojených státech. Tento závěr prý také podporují určité důkazy. Že by antrax detekovaný v USA pocházel z České republiky, vylučují i policisté a tajné služby.

Podezřelá zásilka odeslaná ze zahraničí byla v úterý dopoledne doručena i obchodu s modelářskými potřebami v Karlových Varech. Jednalo se o jednoduchou obálku bez identifikace odesílatele. Adresa byla napsána špatnou latinkou. Majitel obchodu kvůli podezření na nebezpečnou látku informoval policii. Okolí budovy na Sokolovské ulici bylo neprodyšně uzavřeno a předmět zajistila zásahová jednotka hasičů v protichemických oblecích. Přivolaní pracovníci chemické laboratoře civilní obrany z Třemošné pak obálku uložili do speciálního kontejneru. Operační středisko hasičů a hlavní hygienik nyní rozhodnou o tom, do jaké laboratoře - zřejmě v Praze - bude zásilka převezena.

Milan Kopp, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme