V Česku roste diskriminace Romů, hledajících bydlení, varuje Evropská komise

V Česku výrazně přibývá mladých Romů, kteří nechodí do školy ani nepracují. Upozorňuje na to Evropská komise ve své zprávě o integraci Romů v Evropské unii. Českou republiku také varuje před nárůstem případů diskriminace Romů při hledání bydlení.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Česku výrazně přibývá mladých Romů, kteří nechodí do školy ani nepracují. | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„My to vidíme nejen v úrovni vzdělávání, ale i ve vazbě na zaměstnání. Vidíme poměrně dost špatnou perspektivu i pro děti nebo mladé lidi, kteří mají nějaké vzdělání, dostat se potom do normálního pracovního procesu,“ přiblížila Radiožurnálu eurokomisařka Věra Jourová hlavní neduh Česka v integraci Romů.

V České republice se týká více než poloviny mladých Romů, v evropském průměru pak téměř dvou třetin. Ke zlepšení tohoto stavu mají pomoci i evropské peníze.

Ve vzdělávání se dál objevuje diskriminace romských dětí, stojí ve zprávě o stavu lidských práv

Číst článek

Jourová je ale chce vydávat efektivněji než dosud. „Já budu chtít všude, kam jdou masivní evropské podpory, aby peníze šly skutečně s ohledem na výsledek,“ zdůraznila česká eurokomisařka.

Evropská komise hodnotila situaci Romů v devíti členských zemích s nejpočetnější romskou komunitou. Celkově se podle ní v řadě oblastí zlepšila, stále ale ne dostatečně.

V listopadu chce Jourová na základě aktuálních údajů rozhodnout, zda posune do další fáze řízení proti Česku, Slovensku a Maďarsku kvůli diskriminaci romských dětí ve školách. Komise vede s Českem řízení od roku 2014 kvůli příliš vysokému počtu mladých Romů umísťovaných do zvláštních a praktických škol.

Podle ve středu zveřejněných údajů komise se počty romských dětí v českých školách zvýšily. Ubylo také těch, kteří z nich předčasně odcházejí.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme