V charitativní aukci si Poláci mohou koupit třeba výlet ponorkou

Peníze na pomoc nemocným se dají sbírat různě. V Polsku třeba pomocí obří charitativní aukce, v níž se draží i výlet vojenskou ponorkou nebo den strávený s pilotem stíhačky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Norská ponorka | Foto: Marynarka wojenna RP

Akce s názvem Velký orchestr sváteční pomoci je v Polsku na přelomu roku tradicí. Před 18 lety ji založil manažer rockových koncertů Jurek Owsiak s cílem pomoct polskému zdravotnictví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co si Poláci mohou koupit v charitativní aukci, přiblížil v Dopoledním Radiožurnálu zpravodaj Petr Vavrouška

Dnes jde o skutečně celonárodní akci. Po celém Polsku vybíralo v těchto dnech peníze od lidí na 130 tisíc dobrovolníků, funguje více než 1700 menších organizačních štábů a desítka jich je i v dalších státech světa, kde žijí polští krajané.

Za celou dobu trvání akce se podařilo vybrat v přepočtu přes dvě miliardy korun, letos to bylo během jediného dne asi 240 milionů. Vybrané peníze putují zejména na pomoc nemocným dětem.

Tento rok se za ně nakoupí moderní diagnostické přístroje pro dětskou urologii, které polskému zdravotnictví stále chybí.

Vagon uhlí, let ve stíhačce nebo den s politikem

Většina peněz se vybírá běžným způsobem přímo na ulici, ale součástí sbírky jsou také aukce nejrůznějších předmětů a zážitků.

V online aukci, která běží na internetu do konce měsíce, je například vyhlídkový let, autogramy nejrůznějších populárních osobností nebo třeba vagon s uhlím.

Je možné koupit si i jednodenní výlet ponorkou, s nímž do aukce přispělo polské námořnictvo. Vloni se tento zážitek vydražil za 130 tisíc korun. Zájemci také mohou strávit den s pilotem stíhačky F-16.

Nečekaně velký zájem je o dvoudenní pobyt po boku šéfa Evropského parlamentu Jerzyho Buzka. Za něj už někdo nabídl v přepočtu 120 tisíc korun.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme