V Chile budou statisíce lidí utíkat před tsunami. Cvičně

Na severu Chile bude několik stovek tisíc lidí cvičně utíkat před tsunami. Všichni obyvatelé pobřežních částí regionu Antofagasta tak mají vyzkoušet, jak se dovedou evakuovat před vlnou vyvolanou zemětřesením o síle 8 stupňů Richterovy škály.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tsunami u pobřeží Srí Lanky, rok 2004 | Foto: NASA

Zemětřesení budou simulovat vrtulníky a letadla přelétávající nad oblastí. Houkat pak začnou sanitky, hasičská a policejní auta. Všichni lidé mají v tu chvíli všeho nechat a dostat se do bezpečných zón - pěšky, bez aut. Přidají se i řidiči městské dopravy, kteří zastaví všechny autobusy, donutí cestující vystoupit a zapojit se do cvičení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O cvičení v Chile se zajímal redaktor Radiožurnálu David Koubek

Úřady tak chtějí vyzkoušet evakuaci pobřežních oblastí ohrožených tsunami. Většina obyvatel totiž prý na podobné případy není připravená, což ukázalo i zemětřesení s následným tsunami z letošního února, kdy zahynulo přes pět set lidí.

Úřady věnují cvičení mimořádnou pozornost. Letadla už shodila asi 150 tisíc letáků s informacemi. Evakuovat by se mělo například i letiště. Podobná cvičení se mají konat častěji a to nejen v Antofagastě.

Igor Maňour, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme