V Chile identifikovali 279 obětí zemětřesení

Chilské úřady zatím identifikovaly 279 obětí mohutného zemětřesení, které zasáhlo jihoamerickou zemi v sobotu. Po otřesech a následných přívalových vlnách tsunami bylo podle posledního součtu pohřešováno 802 lidí, ale skutečný počet obětí není znám. Není totiž jasné, zda všichni pohřešovaní přišli o život. Seznam obětí zatím zahrnuje i pohřešované osoby, které hlásily jednotlivé místní úřady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky zemětřesení v Chile | Foto: AFP

Zemětřesení o intenzitě 8,8 stupně Richterovy škály se řadí mezi historicky nejsilnější, která byla zaznamenána. Katastrofa způsobila značné majetkové škody v odhadované výši přes 560 miliard korun. Podle Michelle Bacheletové, prezidentky Chile, bude země potřebovat na obnovu po zemětřesení tři až čtyři roky. Kvůli finanční pomoci se zřejmě obrátí na mezinárodní věřitele.

Rabování se s pomocí vojáků a občanských hlídek podařilo až na ojedinělé případy zastavit. Českému rozhlasu to řekl velvyslanec Zdeněk Kubánek, který českým turistům doporučuje cestu do Chile odložit.

"Našemu zastupitelskému úřadu se podařilo ověřit, že nikdo z Čechů, o nichž víme, že v Chile pobývají, nejsou zraněni. Doporučujeme, aby sem lidé necestovali ještě po dobu několika týdnů než se situace úplně uklidní. Jsou totiž narušené komunikace, není jisté, která letiště fungují a některá hotelová zařízení a turistické atrakce nemusí fungovat," dodává Kubánek.

Jan Prokeš, Marek Matlovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme