V Chile se strhl boj o záchrannou kabinu pro horníky Fénix

Záchranná klec pro horníky Fénix by dnes měla dorazit na světovou výstavu Expo. Jedna z kabin, která byla připravená pro vytažení třiatřiceti horníků z hlubin dolu San José, by měla být vystavená v chilském pavilonu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranná kapsle Fénix, kterou se dostávají na povrch chilští horníci

Záchranná kapsle Fénix, kterou se dostávají na povrch chilští horníci | Zdroj: ČTK

Starostové z hornických oblastí v poušti Atacama se mezitím snaží získat výtah, který záchranáři nakonec použili, a jsou ochotni za něj i zaplatit.

Fénixy byly tři, jen jeden ale putoval skoro čtyřicetkrát do obrovské hloubky, byla to kabina s označením Fénix 2. Tu teď vystavili před prezidentským palácem v Santiagu de Chile. Jedna z náhradních kabin by měla připomenout příběh třiatřiceti horníků na Expu v Šanghaji.

Poslední by mělo dostat město Talcahuano, kde je chilské námořnictvo vyrobilo. Starostové měst v hornickém regionu Atacama ovšem nechtějí přijít zkrátka, požadují právě a jen Fénix 2. O hrdinovi poslední fáze záchranné operace mluví místní politici jako o válečném pokladu a podle místních médií jsou prý ochotni se dokonce složit, aby si ho koupili.

David Koubek, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme