V Chile se strhl boj o záchrannou kabinu pro horníky Fénix

Záchranná klec pro horníky Fénix by dnes měla dorazit na světovou výstavu Expo. Jedna z kabin, která byla připravená pro vytažení třiatřiceti horníků z hlubin dolu San José, by měla být vystavená v chilském pavilonu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranná kapsle Fénix, kterou se dostávají na povrch chilští horníci | Foto: ČTK

Starostové z hornických oblastí v poušti Atacama se mezitím snaží získat výtah, který záchranáři nakonec použili, a jsou ochotni za něj i zaplatit.

Fénixy byly tři, jen jeden ale putoval skoro čtyřicetkrát do obrovské hloubky, byla to kabina s označením Fénix 2. Tu teď vystavili před prezidentským palácem v Santiagu de Chile. Jedna z náhradních kabin by měla připomenout příběh třiatřiceti horníků na Expu v Šanghaji.

Poslední by mělo dostat město Talcahuano, kde je chilské námořnictvo vyrobilo. Starostové měst v hornickém regionu Atacama ovšem nechtějí přijít zkrátka, požadují právě a jen Fénix 2. O hrdinovi poslední fáze záchranné operace mluví místní politici jako o válečném pokladu a podle místních médií jsou prý ochotni se dokonce složit, aby si ho koupili.

David Koubek, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme