V Chile začnou prodávat suvenýry připomínající záchranu 33 zavalených horníků

Horníci zavalení před dvěma lety v chilském měděném dole chtějí zpeněžit vzpomínku na své utrpení. Začnou prodávat oficiální suvenýry s názvem "33 zázračných". Předměty mají připomínat jejich více než dva měsíce strávené v zavaleném dole a unikátní záchrannou akci, při které se ve zdraví dostali na denní světlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zachránění horníci dorazili | Foto: Jan Říha

5. srpna to budou dva roky od závalu v dole San José, kde se horníci ocitli v hloubce 622 metrů pod povrchem. Až po 17 dnech se podařilo s horníky navázat kontakt, poslali na povrch lísteček „Jsme tady všichni v pořádku“.

Na konci srpna se začalo se třemi záchrannými vrty. Ten největší z nich vyhloubil šikmý tunel o průměru 53 cm, který se dostal až k horníkům. 13. a 14. října pak speciálním výtahem vyjeli všichni horníci i jejich záchranáři na povrch. Celkem strávili v podzemí 70 dní.

Část jich po neštěstí dostala státní důchod ve výši přibližně 500 dolarů měsíčně, mnozí si také vydělávají poskytováním rozhovorů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraniční zpravodaj ČRo Pavel Novák mluví o „33 zázračných" ve Světě o druhé

Od Chilského miliardáře Leonarda Farkase sice dostali jednorázový dar 10 tisíc dolarů, nicméně jejich finanční situace není dobrá a prodejem suvenýrů si chtějí vylepšit svoji životní úroveň.

Prodávat se budou například trička, hrnečky, pamětní plakety nebo medaile. K dostání by měly, jako připomínka jejich zázračné záchrany, být na letištích nebo v turisticky atraktivních místech. Trvalou vzpomínkou bude také film, který se začne točit na podzim.

Pavel Novák, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme