V Chile zemřel někdejší šéf Pinochetovy tajné policie, generál Contreras

Někdejší šéf nechvalně známé chilské tajné policie DINA je po smrti. Generál Manuel Contreras zemřel ve věku 86 let ve vojenské nemocnici v chilské metropoli Santiagu. Byl odsouzený na více než 500 let za zločiny proti lidskosti. V době vojenské diktatury Augusta Pinocheta jeho policie unesla, mučila a zabila tisíce lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdejší šéf chilské tajné policie DINA Manuel Contreras | Zdroj: Reuters

Contreras v posledním televizním rozhovoru z vězení řekl, že jeho tajná služba neporušovala lidská práva a že ničeho nelituje.

Za 17 let vojenské diktatury přitom podle odhadů režim zlikvidoval na tři tisíce lidí. Řada z nich zmizela. Na dalších 28 tisíc jich bylo mučeno.

Zprávu o smrti Pinochetovy "železné pěsti", jak se Contraresovi přezdívalo, proto řada lidí v Chile slavila, někteří přímo před věznicí v Santiagu.

„Jsem opravdu šťastný. Zároveň mám rozporuplné pocity. Myslím, že tenhle vrah měl daleko víc trpět.Také mi přijde, že spravedlnost v téhle zemi ještě nenastala. Stále ještě odhalujeme zločiny a vraždy toho režimu,“ říká chilský aktivista v davu lidí, kteří si připíjeli šumivým vínem a mávali chilskými vlajkami.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme