V Chorvatsku je posílen tým konzulátu, který pomůže v případě nouze

Mezi 15. červnem až 30. zářím je na jadranském pobřeží otevřené české konzulární jednatelství, které ztrojnásobilo počet českých zastupitelských úřadů v Chorvatsku vedle Záhřebu, který funguje dál.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď u pláže u Ruskamenu

Loď u pláže u Ruskamenu | Foto: Blanka Černá

„Doufáme, že jsme připraveni českým občanům pomoci v případě nouze,“ říká vedoucí konzulárního jednatelství České republiky ve Splitu Pavel Bednář.

Podle chorvatských statistik přespalo loni v chorvatských hotelích přes 600 tisíc Čechů. A aby se z dovolené u moře nestal zlý sen, poskytuje pomocnou ruku Čechům v posledních letech i honorární konzulát v Rijece a Splitu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chorvatsko.mp3

Problémy začínají už při cestě do samotné oblíbené destinace. Turisté mířící do Chorvatska osobním vozem musí urazit cestu dlouhou přes tisíc kilometrů. Řidiči by měli dodržovat základní pravidla bezpečné jízdy – střídat se v řízení, častěji zastavovat tak, aby případný mikrospánek před cílem cesty návštěvníkům nenaboural jejich vysněnou dovolenou. Zvláště slovinští policisté, jejichž země je tranzitní zemí, jsou velmi nekompromisní.

Na místě by se měl člověk chovat s větším respektem než doma - dodržovat místní předpisy, zákonitosti místního podnebí, zákonitosti moře, pitný režim. Pozornost by turisté měli dát i na své osobní doklady a peníze.

Od 1. července do 30. srpna budou pracovat v nejnavštěvovanějších letoviscích také čeští policisté. „Dvoučlenné hlídky budou působit v Omiši na Makarské riviéře a nově i v Šibeniku,“ říká Bednář.

V případě nouze se lidé mohou obracet na linku integračního střediska všech záchranných služeb - 112. Operátoři tísňové linky jsou schopni se domluvit v cizím jazyce. Spolupracují také s českým konzulárním jednatelstvím.

Nová pravidla

Před dvěma roky odpadla povinnost vybavovat samostatně cestující nezletilé děti souhlasem zákonných zástupců. Nejsou omezená množství potravin na jednu osobu. Do Chorvatska je možné cestovat na občanský průkaz. A na veškerou činnost je nutné si obstarat povolení, ať už se to týká potápění nebo lovu ryb.

Zdenka Turková, Petr Král, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme