V Chorvatsku potvrzen další případ ptačí chřipky

Laboratorní testy odhalily nákazu typem viru méně nebezpečným pro člověku u labutí, které byly o víkendu nalezeny mrtvé na východě země. V posledních dnech se ptačí chřipka vyskytla také u papouška v britské karanténě, ve Švédsku a opět v Rusku. Brusel proto chystá ráznější opatření.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vybíjení drůbeže v Rumunsku

vybíjení drůbeže v Rumunsku | Zdroj: ČTK

Evropská komise dnes oznámila, že podpoří návrh Velké Británie celkový zákaz dovozu živých ptáků - chovaných v zajetí i okrasných - na území Evropské unie. Zítra mají o zákazu rozhodnout veterinární odborníci ze všech 25 členských zemí.

Mluvčí komise Jonathan Todd už dříve oznámil, že vůči Chorvatsku zavede zákaz dovozu drůbeže - kvůli už druhému potvrzenému případu výskytu ptačí chřipky. Jak dodal, omezení se zatím netýká importu drůbežího masa, protože se nemoc vyskytla pouze u divokých ptáků.

Komise by však opatření mohla zpřísnit, pokud si to vyžádá vývoj - upřesnil Jonathan Todd. Další konkrétní opatření jsou na jednotlivých členských zemích. Na českém území zatím nadále platí zákaz trhů s drůbeží a ostatními ptáky, jejich výstav nebo přehlídek a nesmějí se konat závody poštovních holubů s mezinárodní účastí. Tuzemští veterináři zatím neuvažují o tom, že by uzavřeli drůbeží chovy "pod střechu," tak jako to učinili v Rakousku a v Německu.

Podle ředitele České potravinářské komory Miroslava Koberny se nemají čeští zákazníci při nákupu drůbežího masa a jeho konzumaci čeho obávat: "Drůbeží maso v českých obchodech bezpečné je a bez ohledu na další vývoj situace i bezpečné bude. Samozřejmě z pohledu jakési předběžné opatrnosti tepelně upravené drůbeží maso je bezpečné."

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme