V Chorvatsku potvrzen další případ ptačí chřipky
Laboratorní testy odhalily nákazu typem viru méně nebezpečným pro člověku u labutí, které byly o víkendu nalezeny mrtvé na východě země. V posledních dnech se ptačí chřipka vyskytla také u papouška v britské karanténě, ve Švédsku a opět v Rusku. Brusel proto chystá ráznější opatření.
Evropská komise dnes oznámila, že podpoří návrh Velké Británie celkový zákaz dovozu živých ptáků - chovaných v zajetí i okrasných - na území Evropské unie. Zítra mají o zákazu rozhodnout veterinární odborníci ze všech 25 členských zemí.
Mluvčí komise Jonathan Todd už dříve oznámil, že vůči Chorvatsku zavede zákaz dovozu drůbeže - kvůli už druhému potvrzenému případu výskytu ptačí chřipky. Jak dodal, omezení se zatím netýká importu drůbežího masa, protože se nemoc vyskytla pouze u divokých ptáků.
Komise by však opatření mohla zpřísnit, pokud si to vyžádá vývoj - upřesnil Jonathan Todd. Další konkrétní opatření jsou na jednotlivých členských zemích. Na českém území zatím nadále platí zákaz trhů s drůbeží a ostatními ptáky, jejich výstav nebo přehlídek a nesmějí se konat závody poštovních holubů s mezinárodní účastí. Tuzemští veterináři zatím neuvažují o tom, že by uzavřeli drůbeží chovy "pod střechu," tak jako to učinili v Rakousku a v Německu.
Podle ředitele České potravinářské komory Miroslava Koberny se nemají čeští zákazníci při nákupu drůbežího masa a jeho konzumaci čeho obávat: "Drůbeží maso v českých obchodech bezpečné je a bez ohledu na další vývoj situace i bezpečné bude. Samozřejmě z pohledu jakési předběžné opatrnosti tepelně upravené drůbeží maso je bezpečné."