V Chorvatsku se zvětšily pokuty za dopravní přestupky

Začal první prázdninový víkend - a první naši spoluobčané už jedou na dovolenou do oblíbeného Chorvatska. Podle odhadů zamíří během prázdnin k Jadranu opět statisíce Čechů. Mohou se tam letos nově obrátit se žádostí o pomoc na české policisty, sloužící v největších rekreačních centrech. Chorvatsko také změnilo některá pravidla provozu na silnicích. Povolilo půl promile alkoholu v krvi řidiče. Nulová tolerance ovšem zůstává pro řidiče profesionály, a také řidiče do 24 let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dálnice a rychlost

dálnice a rychlost | Foto: Motožurnál

Tamní parlament také zpřísnil postihy za jednotlivé dopravní přestupky. Časté překračování rychlosti je odstupňované podle míry překonání stanovené hranice. Zatímco mírné nedodržení limitu nás může stát od 1 000 do 7 000 korun, při překročení o víc než 40 km/h to může být i přes 50 000 korun. Dopustíme-li se ho v obci, pak můžeme dokonce strávit až 60 dní ve vězení.

Jízda bez bezpečnostních pásů nás vyjde minimálně na 1 750 korun, telefonování bez handsfree na necelých 1 100 korun. Stejnou částku zaplatíme, když nebude mít dítě do 16 let při jízdě na kole řádně připevněnou cyklistickou přilbu.

V Chorvatsku si ode dneška můžete naladit vysílání Českého rozhlasu na frekvencích Radia Split, Radia Dubrovnik a Radia Rijeka. Zajímavosti i aktuální zpravodajství vám budeme přinášet celou letní sezónu. Podrobnosti najdete na našich webových stránkách www.rozhlas.cz/chorvatsko.

V Chorvatsku platí i další omezení, třeba pro cestování dětí

Předcházející omezení pro cesty k Jadranu se zaměřovalo na dětí. Všechny do 18 let, které do Chorvatska jely bez rodičů, měly původně mít notářsky ověřený souhlas od svých zákonných zástupců, navíc úředně přeložený. Aktuálně postačí jednodušší formulář s podpisem rodičů. Jedná-li se o organizované dětské zájezdy, musí pořadatel mít jmenný seznam dětí, ale v angličtině nebo chorvatštině.

Před časem také znepříjemnil pobyt zahraničním turistům v Chorvatsku zákaz dovozu masných a mléčných potravin, po vlně protestů toto nařízení úřady odvolaly. Dál ale platí původní limity, podle kterých si turisté mohou k Jadranu přivézt maximálně jeden kilogram masných a mléčných výrobků na osobu.

Do sousední Černé Hory se potraviny nesmí vozit, platí zákaz dovozu potravinářských výrobků. Menší množství, zřejmě takové, jaké se toleruje v Chorvatsku, zatím podle zkušeností českých turistů prochází. Černohorští celníci ještě vybírají ekologický poplatek.

Řidiči by měli zpozornět také na dálnicích v Belgii. Jsou sice v noci osvětlené, ale číhají na nich nové skryté radary. Belgická federální policie představila nové typy měřičů rychlosti, které mají lepší kamufláž a dokáží pořídit dokonalou fotografii auta.

Strávíte letošní letní dovolenou v zahraničí, v tuzemsku nebo ji nebudete mít? Hlasujte v naší anketě!

Petr Jansa, Jitka Pilbauerová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme