V Číně byl kvůli údajné korupci zatčen šéf zahraniční rozvědky

Čína vyšetřuje náměstka statní bezpečnosti Ma Ťiena. Podezřelý je z korupce. Ma Ťien měl na starosti zahraniční rozvědku a kontrarozvědku a spekuluje se, že obvinění může mít politické pozadí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský prezident Si Ťin-pching si zatýkáním vysoce postavených funkcionářů pravděpodobně upevňuje moc

Čínský prezident Si Ťin-pching si zatýkáním vysoce postavených funkcionářů pravděpodobně upevňuje moc | Zdroj: Reuters

Ma Ťien byl formálně náměstek ministra pro státní bezpečnost. V bezpečnostním aparátu působil 30 let. Byl kádrem známým i svým protějškům na západě.

„Opravdu se mohl dopustit korupce. To není vyloučeno. Podle obvinění ‚závažným způsobem porušoval disciplínu‘. To je fráze, která se v Číně používá, když státní sdělovací prostředky chtějí říci, že si člověk přilepšoval, zneužíval své pravomoci,“ říká zahraničně politický komentátor Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

O korupci i mocenském boji v Číně mluvil zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

„Možná ale platí i druhá možnost, že se stal obětí mocenského boje. Současný prezident a generální tajemník strany Si Ťin-pching má tak silnou pozici, jakou neměl žádný čínský vůdce od dob Teng Siao-pchinga a Mao Ce-tunga.“

„Přesto má stále ve vedení strany a státu hodně potenciálních nepřátel. On se vůči nim vymezuje a kolíkuje si prostor. Hodí se mu tedy, když v důležité kampani proti korupci, kterou vede, zasáhne i některé ze svých nepřátel,“ uvádí Slezák.

Čínský prezident se zavázal, že vymýtí korupci mezi stranickými a vládními úředníky, když se dostal k moci na konci roku 2012. Korupci nazval hrozbou pro přežití strany.

Podle Slezáka může být udělen i trest smrti, ten se ale často mění na doživotí:

„Doživotí nedávno za rozkrádání veřejných prostředků dostal jeden vysoce postavený generál, který šéfoval strategické jaderné základně. Zatčen byl však například také místopředseda ústřední vojenské komise při komunistické straně Číny. Předseda komise byl přitom do nástupu Si Ťin-pchinga nejdůležitější post v zemi.“

V posledních měsících bylo svrženo či obviněno mnoho čínských úředníků. Na druhé straně korupce je v Číně opravdu rozšířeným jevem.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme