V Číně chtěli podle filmu Avatar pojmenovat horu. Vláda se postavila proti

Čína v uplynulém týdnu oznámila, že přejmenuje jednu ze svých hor podle filmu Avatar. Uběhlo však jen pár dní a všechno je jinak. Na provinční úřady, kteří chtěli využít úspěch amerického snímku i ve svůj prospěch, se snesla kritika nejvyšších míst i samotných obyvatel nejlidnatější země světa:

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Avatar | Foto: Bontonfilm

Zvýšení turistického ruchu a zajištěný trvalý přísun do místní pokladny, takový byl úmysl městského zastupitelstva v Čang-ťia-ťie z provincie Chu-nan, které se rozhodlo dát už nové svému Jižnímu nebeskému štítu. Na webových stránkách se dokonce objevilo i oznámení, že byl přejmenován na Avatar Hallelujah Mountain.

Vznášející se hory z amerického megahitu totiž měly být inspirovány právě těmito čínskými vrcholky. To samé ovšem začaly tvrdit i úřady z provincie An-chuej, podle kterých přeci jednoznačně jde o tu "jejich" horu Chuang a údajně to potvrdil sám Cameron. Pomoci měla i veřejnost, kterou úřady vyzvaly, aby lidé americký velkofilm shlédli a pak se sami přesvědčili, kde je pravda.

Omezení promítání

Tím pochopitelně jen podpořily filmovou horečku, která se po uvedení Avataru do čínských kin strhla. V každém případě už některé cestovní kanceláře začaly připravovat tématické zájezdy a počítat budoucí tučné výdělky. Záhy však přišla studená sprcha. Vládní místa se postavila ostře proti a jejich názory zprostředkoval i tisk. Komunistický deník People´s Daily psal o nedostatku národní hrdosti a podlehnutí západnímu pozlátku, Bejing news zase o hlouposti a nerespektování domácího kulturního dědictví.

Ostatně útok proti Avataru už čínská oficiální místa zahájila před několika dny, když omezila promítání tohoto snímku. Povolila totiž jen 3D verzi, kterou většina čínských kin nemůže divákům nabídnout. A důvod? Pekingu se nelíbí, že by domácí příběh o Konfuciovi neměl vůči americkému sci-fi žádnou šanci. A tržby to jen dosvědčují. Jen za první den promítání vydělal Avatar téměř 5 milionů dolarů.

Komunistickému vedení se též nelíbí, že by Cameronův hit mohl vyvolat negativní asociace ve společnosti, která si údajně zakládá na rovnosti všech etnik. A téma vysídlení je pak naprosté tabu. Hora z Avataru tak zůstane jen na filmovém plátně, oficiálně proto, že přeci Číňané nebudou slepě uctívat západní kulturu. Aspoň tak to zdůvodňuje vládní agentura Sin-chua.

Robert Mikoláš, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme