V Číně draží jeden z nejcennějších čajů. Vyvolávací cena je 2,5 milionu korun

Na aukci v Hongkongu se dnes draží čaj, který na váhu stojí více než zlato. Jeho vyvolávací cena je milion hongkongských dolarů, tedy 2,5 milionu korun. Unikátní poválečný černý čaj z Číny má být jedním z nejkvalitnějších tohoto typu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pravděpodobně nejdražší čaj aukce: čínský polozelený oolong, vyvolávací cena je 1 milion hongkongských dolarů (2,5 milionů CZK) | Foto: Kateřina Procházková

Na dnešní hongkongské aukci se dají koupit nejrůznější typy čajů, od oblíbených zelených, polozelených, černých nebo bílých. Ale také třeba čajové náčiní jako konvičky, hrnečky a šálky. A to ne ledajaké. Ale starodávné umělecké kousky.

K prodeji je zde například konvička z Jadeitu z osmdesátých let 20 století, jejíž dražební cena začíná na 800 tisících hongkongských dolarů, tedy asi dvou milionech českých korun. Čínské čajové konvičky mají objem okolo dvou decilitrů. Jde o miniaturky, za které se ale platí. Konvička totiž podle Asiatů určuje spolu s čajem a vodou také kvalitu výsledného nápoje.

Největším lákadlem je pravděpodobně nejdražší čaj aukce, který přivezli ze Sporu. Jde o čínský polozelený čaj oolong, ze sklizně z roku 1960. Dvacetikilový balíček jde do aukce za vyvolávací cenu jednoho milionu hongkongských dolarů, v přepočtu tedy za dva a půl milionu korun.

Druhým unikátem, o který se tady budou kupci jistě přetahovat, je černý čaj Pchu-er. Jeho vyvolávací cena je pul milionu za koláč, tedy 350 gramový balíček. Ceněný je tak proto, že šlo o jeden z prvních čajů vypěstovaných v čínské provincii Yunnan po 20 letech války. V té době prý měly čajovníky po dlouhém odpočinku, kdy je nikdo neobdělával a nesklízel, unikátní lístky.

Zájem o tyto drahé čaje je velký. Jde o první takto specializovanou aukci čajů a čajového načiní v Číně. Navíc aukce v Hongkongu jsou dlouhodobě nejvýdělečnějšími na světě. Ať už jsou to aukce umění nebo stále populárnějšího vína. Organizátoři odhadují, že profit z této aukce by se měl vyšplhat až na 10 milionů hongkongských dolarů, tedy 26 milionů korun.

Úspěch je samozřejmě dán tím, že Číňané bohatnou a čaj je pro ně součástí života. Přikládají mu stejný význam jako Francouzi či Italové vínu. Za čaj platí tisíce a je to také oblíbený dar. A také je to zdravější varianta popíjení při setkávání než alkohol.

Konvička z Jadeitu z 80. let 20 století, dražební cena začíná na 800 tisících hongkongských dolarech (2 miliony CZK) | Foto: Kateřina Procházková

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme