V Číně i Japonsku pokračují protesty kvůli sporným ostrovům

Napětí mezi Čínou a Japonskem kvůli sporným ostrovům neutichá. O víkendu totiž řadu čínských města zachvátily protijaponské protesty a došlo k nim i přesto, že se už sešli premiéři obou zemí, kteří vyjádřili snahu zlepšit vzájemné vztahy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Číňané demonstrují proti Japonsku kvůli sporným ostrovům

Číňané demonstrují proti Japonsku kvůli sporným ostrovům | Zdroj: ČTK

V Číně antijaponské nálady nepolevují. Proč ale mnohatisícové protesty vypukly právě uplynulý víkend, o tom lze jen spekulovat. Objevily se i názory, že může jít o snahu úřadů obrátit pozornost veřejnosti jinam, jinými slovy od tématu, které v souvislosti s Čínou v uplynulých dnech dominuje hlavně světovým médiím, tedy udělení Nobelovy ceny míru vězněnému čínskému aktivistovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

O čínsko-japonských vztazích mluvil na Radiožurnálu východoasijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš

Ostatně v posledních dvou dnech zahájila domácí média diskreditační kampaň právě kvůli Liou Siao-poovi.

Demonstrace, z nichž největší, sedmitisícová, proběhla v Si-anu, kde studenti pálili i japonské vlajky, pokračovaly i dnes, konkrétně ve Wu-chanu, kde lidé vyzývali k bojkotu japonského zboží.

Oficiální reakce Pekingu pak byla taková, že úřady vyzvaly obyvatele, aby dodržovali zákony, i když jejich hněv chápou.

K podobným protestům kvůli sporným ostrovům ale došlo i v Japonsku, konkrétně v metropoli Tokiu, kde o víkendu asi dva tisíce lidí pochodovaly k velvyslanectví ČLR. Všichni dávali jasně najevo, že sporné ostrovy Senkaku, které Číňané nazývají Tiao-jü, patří právě Japonsku. Mnozí také vyzývali komunistickou vládu v Pekingu, aby propustila vězněného nositele Nobelovy ceny míru Liou Siao-poao.

Tokio pak označilo reakci Číny za hysterickou. Navíc, jak uvedl japonský ministr zahraničí, Čína podle něho zcela neobnovila export vzácných kovů, které jsou mimochodem zapotřebí při výrobě iPodů, elektromobilů, střel i dalších produktů a například každý z hybridních vozů Toyota Prius obsahuje 12 kg těchto kovů. Tokio tento krok označuje za odporující duchu Světové obchodní organizace.

Lídři obou zemí se mají ještě v říjnu sejít v rámci regionálního summitu ve Vietnamu. Přesto Tokio vyzývá Peking, aby zajistil ochranu japonským občanům i jejich obchodům v Číně.

Robert Mikoláš, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme