V Číně je na prodej letadlo Mao Ce-tunga

Letadlo bývalého čínského vůdce Mao Ce-tunga je na prodej. Jeho současný vlastník, čínský podnikatel z jižní provincie Kuang-tung, za něj žádá nejméně milión dolarů. Stroj britské výroby měl bývalý Velký vůdce nejlidnatější země světa k dispozici od konce 60. let minulého století. Čínský Air Force one ale nejčastěji používala Maova poslední manželka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý čínský vůdce - Mao Ce-tung | Foto: hu.chinabroadcast.cn

Letoun Trident o délce 46 metrů patřil ve své době k nejmodernějším strojům. Čínská vláda získala celkem tři letadla prostřednictvím Pákistánu na konci šedesátých let. Jedno bylo určeno pro samotného vůdce, druhé pro armádu a třetí měl k dispozici komunistický vojenský hrdina a možný Maův nástupce Lin Piao.

Čínský Air Force One nabízel maximální pohodlí, kterého využívala zejména poslední Maova manželka Ťiang, a to až do konce Maovy éry v roce 1976.

Z provozu byl vyřazen o 10 let později a v uplynulých letech lákal návštěvníky nákupního centra na jihu země. Zda nyní skončí v muzeu či soukromé sbírce, rozhodne nabídnutá částka.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme