V Číně je největší populace cukrovkářů na světě. Jejich počet stále roste

Stále více Číňanů trpí cukrovkou. Odborníci dokonce hovoří o možné epidemii. Podle posledních studií je touto chorobou postiženo více než 11 procent čínské populace, což je dokonce víc než ve Spojených státech. Spousta Číňanů přitom ani neví, že nemocí trpí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Číňané prochází mezi krámky | Foto: Roman Růžička

Příčinu alarmujícího nárůstu cukrovkářů vidí odborníci především ve změně životního stylu za posledních 30 let, který souvisí s prudkým ekonomickým růstem a zvyšujícím se blahobytem v této části světa.

Cukrovka, která v Číně dorůstá do rozměrů epidemie, je způsobená především zvýšeným příjmem potravy s vysokým obsahem kalorií, tedy tuků, cukrů a sodíku. Velký podíl má i snížená fyzická aktivita a sedavý sty, který vede k tloustnutí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, co způsobilo nárůst cukrovkářů v Číně mluvila zpravodajka ČRo v Asii Kateřina Procházková

V Číně ale většina cukrovkářů nepatří do skupiny obézních lidí. Obvykle jde o osoby, které v dětství a mládí trpěly podvýživou, a tu v dospělosti vystřídalo naopak přejídání.

Cukrovka navíc sebou přináší množství dalších komplikací a druhotných chorob. Od kardiovaskulárních nemocí přes infarkty po chronické problémy s ledvinami.

Jak píše jedna čínská tisková agentura, jestliže v Číně opravdu propukne epidemie cukrovky v takovém rozsahu, jak zdravotníci odhadují, tak nebudou mít zdravotníci dostatek léků a prostředků k její léčbě i k léčbě druhotných symptomů.

Nejvíce je cukrovkou ohrožená střední a mladá generace. Podle studií jde o lidi ve věku od 18 do 39 let. 114 milionů lidí je s touto nemocí v Číně už léčeno, většina dalších postižených o své chorobě ale prý vůbec neví.

Celosvětové odhady počtu lidí s nemocemi ledvin, s vysokým krevním tlakem, obezitou a cukrovkou | Foto: ČTK

Kateřina Procházková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme