V Číně končí sjezd komunistické strany. Prezident Si Ťin-pching svou moc ještě posílil

V hlavním městě Číny v úterý končí sjezd komunistické strany a přicházejí odtamtud zprávy, které hodně napovídají o tom, kam bude tato světová velmoc směřovat v příštích letech. Už teď je jasné, že prezident Si Ťin-pching bude po skončení sjezdu na domácí politické scéně prakticky neomezeným vládcem.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Závěr týdenního kongresu Komunistické strany Číny

Závěr týdenního kongresu Komunistické strany Číny | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

Komunističtí poslanci schválili zařazení ideologie prezidenta Si Ťin-pchinga do stanov strany. Od dob Mao Ce-tunga a reformátora Teng Siao-pchinga se v čínské politice nic podobného nestalo. Všichni jejich následovníci požívají úcty, ale rozhodně ne v takové míře.

Čínský prezident Si Ťin-pching na kongresu Komunistické strany Číny | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

To, že se teď prezidentovy vize objeví dokonce v čínské ústavě, ale může signalizovat, že ústavu možná čeká ještě další úprava - a sice rozšíření dosavadních dvou prezidentských období na tři.

K tomu ale zatím nedošlo a čínský prezident je volen na dvě pětiletá období.

V úterý ráno začala volba nových 205 členů ústředního politbyra. Vzejde z nich nejmocnější orgán země - sedmičlenné stálé politbyro.

Už teď je jasné, že se v něm už neobjeví například známý „protikorupční car“ a šéf Ústřední disciplinární komise Wang Čchi-šan, který už rok přesluhuje a směřuje do politického důchodu.

Naopak nakročeno do politbyra má nejbližší prezidentův spolupracovník Liou Jün-šan nebo Čchen Min-er, nový šéf strany ve městě Čchung-čching.

Až bude politbyro kompletní, následně zvolí nového, respektive staronového prezidenta Si Ťin-pchinga. Výsledky této volby by strana měla potvrdit nejpozději během středy.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme