V Číně končí sjezd komunistické strany. Prezident Si Ťin-pching svou moc ještě posílil

V hlavním městě Číny v úterý končí sjezd komunistické strany a přicházejí odtamtud zprávy, které hodně napovídají o tom, kam bude tato světová velmoc směřovat v příštích letech. Už teď je jasné, že prezident Si Ťin-pching bude po skončení sjezdu na domácí politické scéně prakticky neomezeným vládcem.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Závěr týdenního kongresu Komunistické strany Číny | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

Komunističtí poslanci schválili zařazení ideologie prezidenta Si Ťin-pchinga do stanov strany. Od dob Mao Ce-tunga a reformátora Teng Siao-pchinga se v čínské politice nic podobného nestalo. Všichni jejich následovníci požívají úcty, ale rozhodně ne v takové míře.

Čínský prezident Si Ťin-pching na kongresu Komunistické strany Číny | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

To, že se teď prezidentovy vize objeví dokonce v čínské ústavě, ale může signalizovat, že ústavu možná čeká ještě další úprava - a sice rozšíření dosavadních dvou prezidentských období na tři.

K tomu ale zatím nedošlo a čínský prezident je volen na dvě pětiletá období.

V úterý ráno začala volba nových 205 členů ústředního politbyra. Vzejde z nich nejmocnější orgán země - sedmičlenné stálé politbyro.

Už teď je jasné, že se v něm už neobjeví například známý „protikorupční car“ a šéf Ústřední disciplinární komise Wang Čchi-šan, který už rok přesluhuje a směřuje do politického důchodu.

Naopak nakročeno do politbyra má nejbližší prezidentův spolupracovník Liou Jün-šan nebo Čchen Min-er, nový šéf strany ve městě Čchung-čching.

Až bude politbyro kompletní, následně zvolí nového, respektive staronového prezidenta Si Ťin-pchinga. Výsledky této volby by strana měla potvrdit nejpozději během středy.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme