V Číně kvete byznys s rohy nosorožců, prý mají léčivé účinky

Nosorožčí rohy se staly v posledních letech jednou z nejdražších ingrediencí používaných v čínské tradiční medicíně. Gram prášku z rozemletého rohu stojí přes 800 amerických dolarů, což je více než gram zlata. I přesto jsou lidé ochotní za zázračný lék z nosorožce zaplatit. I přesto, že nosorožci patří mezi ohrožené zvířecí druhy, pytláci je dále loví. Poptávka je tak vysoká, že dealeři v posledních letech vykrádají ve světě i přírodovědné sbírky, a to i v Česku. V muzeích jsou totiž artefakty střežené méně než živé kusy v rezervacích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékárna v Hong Kongu

Lékárna v Hong Kongu | Foto: Kateřina Procházková

„Ty neprodáváme. Nesmí se to. Dnes seženete jen rohy z vodního buvola, nebo z jelena, ne z nosorožce. Prodávat tahle chráněná zvířata je v Hongkongu ilegální! Už více než 20 let jsou totiž nosorožci chráněni,“ říká mi prodavačka v tradiční čínské lékárně.

V dalším obchodu mi ale můj kantonský průvodce ukazuje malý papírek připevněný za lékárníkem. Je na něm tužkou napsaný kontakt na distributora, který nosorožčí rohy umí sehnat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O byznysu s rohy nosorožců natáčela v Hong Kongu asijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

„Podívej se na ten malý papírek s kontaktem. Lékárníci nechtějí zakázané preparáty prodávat. Je ale po nich ale velká poptávka, a tak seriózním zájemcům umí zprostředkovat dealera, který nosorožčí roh sežene. Za to pak dostanou lékárníci provizi asi 10 procent z ceny," vysvětluje mi průvodce.

Domlouvám si tedy schůzku přímo s distributorem. Má ale podmínku. „Musíš donést hotovost, jinak se s tebou nebude vůbec bavit, tak 900 tisíc hongkongských dolarů, tedy něco přes dva miliony českých korun,“ upozorňuje mě můj průvodce.

Peníze bohužel nemám. Naštěstí k tomu, aby s námi muž, který se představuje jako Yu, začal mluvit, stačí zahraniční kreditní karta. „Lidé kupují nosorožčí rohy ze zdravotních důvodů. Věří, že mohou uzdravit skoro všechny nemoci. Tahle zvířata se ale těžko loví, je jich málo, a proto jsou drahá,“ popisuje Yu a dodává:

„Já je vozím ze Sumatry, z Indonésie. To je jediné místo, kde se dnes ještě dají ulovit. Kdysi stálo půl koligramu asi 2 tisíce dolarů, teď je to až stonásobek. Zaplatíte-li, dovezu je."

V čínských lékárnách se prodávají zvláštní produkty | Foto: Kateřina Procházková

Snažím se z obchodu vyvléknout a ptám se na to, jak staré mohou rohy být. Netuší, kam mířím, a přestávám ho už jako potenciální kupec pomalu zajímat. „Je to úplně jedno, jak staré jsou rohy. Klidně můžete používat i starší. Tak čtyři roky staré, ale i víc. Je to úplně jedno. Starší se teď do Hong Kongu ale vozí také z Afriky a překvapivě i z Evropy," uvádí Yu.

To mi Yu už potvrzuje mou teorii, že trofeje nosorožců ukradených v posledních letech v Evropě mohou směřovat právě na čínský trh. Poptávka je totiž tak vysoká, že je distributoři nechávají i krást. V posledních letech pak byly vykradeny desítky evropských muzeí a zámků, které nosorožčí exponáty vystavovaly.

V Česku tak zmizely drahé trofeje například ze zámku Úsov, Napajedla, z muzea Emila Holuba nebo Národního zemědělského muzea v Praze.

„Jestli se nepletu, tak se to stalo někdy v listopadu loňského roku, čtrnáctého možná. Bylo to samozřejmě nepříjemné zjištění, protože se to stalo pravděpodobně v pondělí, kdy je muzeum zavřené, a probíhá tady jen úklid. Takže věc zjistil až kurátor, který přišel do expozice, a zjistil, že tam chybí podstatná část výstavy," potvrzuje ředitel Národního zemědělského muzea v Praze Zdeněk Novák a dodává:

„Z hlediska kulturního, historického, je to asi škoda nevyčíslitelná, protože je vlastně ten exponát nenahraditelný. Dneska už se nedá v přírodě pořídit nová trofej nosorožce tuponosého.“

Do Hong Kongu pak prý lze nosorožčí rohy propašovat jednoduše. „Jeden nebo dva rohy sem dostanu jednoduše. To víte, tady jsou do nich úplně zbláznění. Číňané je milují. Je to pro ně mýtické, svaté zvíře, které může vyléčit vše. Může zachránit i od smrti,“ tvrdí Yu.

V hongkongské lékárně lze koupit i jiné nez nosorožčí rohy | Foto: Kateřina Procházková

To už je moc. Na příští kontrole u svého hongkongského lékaře se tedy začnu vyptávat i na nosorožčí prášek. „Studie nepotvrdily žádnou léčivou hodnotu. Roh nosorožce obsahuje stejně jako nehty pouze rohovinu a bílkoviny, například keratin. Ale mnozí Asiaté věří v tuhle tisíce let starou tradici,“ upozorňuje docent Steve Shi.

Při odchodu mě doktor ještě upozorňuje, že při požití rohového prášku se mohu dokonce nakazit snětí. Raději bych tedy měla vyzkoušet nosorožčí kůži, která se dá sehnat lehce. Pět tisíc dolarů je ale podle mého pořád dost.

I přes vysokou cenu je ale poptávka po této komoditě tak vysoká, že business zasahuje už i do Evropy, včetně České republiky. Přispívá tak nejen k vyhubení nosorožců na naší planetě, ale také ke ztrátám stoletých exponátů z evropských muzeí.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme