V Číně napadli novináře, kteří se chtěli setkat s disidentem

Několik zahraničních novinářů se v Číně stalo terčem útoku, když se snažili dostat k domu jednoho z nejznámějších disidentů. Slepého právníka Čchen Kchuan-čchena vloni propustili z vězení, kde strávil čtyři roky za podněcování k masovým nepokojům. Od té doby je pod dohledem policie. Poté, co své strážce natočil na video a nahrávku zveřejnil na internetu, byl podle ochránců lidských práv i se svou ženou surově zbit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský disident a právník Čchen Kuang-čcheng na videonahrávce zveřejněné 10. února | Zdroj: ČTK

Desítka mužů napadla skupinu novinářů v provincii Šan-tung, kde slepý právník žije. Byli mezi nimi reportéři deníku Le Monde, stanice Radio France Internationale a listu New York Times.

Policie ale odmítá, že by si kohokoli najala, aby bránil v přístupu k domu Čchen Kchuan-čchena. Na brutalitu si ale stěžuje i disidentova manželka na zveřejněném videu, policisté prý jejímu muži nedovolili ani navštívit lékaře.

Čchen Kchuan-čchen je známý hlavně obviněním vládnoucího režimu, že nutí ženy k interrupcím i ve vysokém stádiu těhotenství a provádí násilnou sterilizaci v rámci politiky jednoho dítěte.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme