V Číně nastupuje digitální věk. Hrozí konec klasických knih

V Číně nastupuje digitální věk, který může znamenat i konec klasických knih. Čína, která jako první v historii vynalezla papír, se tak může stát i první zemí, která ho používat přestane. V nejlidnatější zemi světa dnes používá internet už 420 milionů lidí a prudce roste i počet čtenářů elektronických publikací.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínské knihkupectví

Čínské knihkupectví | Foto: Robert Mikoláš

Před největším knihkupectvím v Pekingu Sin-chua Book Store je od rána rušno. Proud lidí mířících dovnitř i ven je prakticky nekonečný a většina si v ruce odnáší některou z publikací.

„Koupila jsem si učebnici angličtiny, abych se mohla učit anglicky,“ ukazovala třiadvacetiletá Čang. Patří k mladé generaci, která často používá spíše internet a studuje z elektronických knih.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Roberta Mikoláše o éře digitálních knih v Číně

„Dávám knížkám přednost. Můžete se jich dotýkat, můžete je cítit, vnímat. Samozřejmě že na internetu se dozvíte velkou spoustu informací a najdete tam cokoli, ovšem není to kniha, pro kterou si prostě sáhnete do knihovny,“ opáčila.

Elektronických knih vyšlo půl milionu

A podobně jako ona smýšlí další miliony Číňanů. V roce 2009 totiž bylo v nejlidnatější zemi světa vydáno sedm miliard knih a tržby z prodeje dosáhly v přepočtu tří biliónů korun. Naproti tomu elektronických knih vyšlo na půl milionu. Jejich vysoká cena dosahující i pěti a více tisíc korun ztěžuje jejich výraznější rozšíření, přesto jejich výrobci očekávají, že se zájem o ně letos více než zčtyřnásobí.

„Elektronické publikace vám ušetří místo, zaberou ho méně, na druhé straně je ale lepší studovat z opravdových knih, do kterých si třeba můžete dělat potřebné poznámky, zaškrtávat si důležité informace, apod.,“ uvádl dvacetiletý Šao další důvod, proč je o klasické knížky stále větší zájem než o elektronické.

Trend posledních let i měsíců je však zřejmý a začínají se mu přizpůsobovat i sami spisovatelé. Např. mezi mladými velmi populární Kuo Ťing-ming svou poslední knížku uveřejnil právě v digitální podobě, aby jí bylo možné číst i prostřednictvím mobilních telefonů.

V Číně možná končí věk klasických knih | Foto: Robert Mikoláš

Během pouhých dvaceti dnů si jí takto „otevřelo" na 6 milionů zájemců. Mimochodem nyní už v Číně užívá mobil přes 800 milionů lidí a podle odhadů se do pěti let stane Čína největším světovým trhem co se týče i elektronických knih. Vývoj je tedy, zdá se, nezastavitelný.

„Mám radši klasické knížky, už kvůli pocitu. Pravdou ale je, že pokrok lze těžko zastavit a elektronických publikací bude přibývat. Možná ty papírové nahradí až za desítky let, možná už za mnohem kratší dobu. Ale podle mne to bude stejné jako s kinem. Filmy si můžete koupit na DVD, přesto lidé stále chodí do kina", je přesvědčen asi padesátiletý muž.

Čína, která jako první na světě vynalezla papír a začala tisknout knihy, nejstarší dochovaná tištěná kniha na světě, Diamantová sútra z roku 868, pochází také z někdejší Říše středu, má tedy mohutně nakročeno do éry digitálních publikací. Ostatně ve světě tak populární iPad, tedy mobilní počítač se v Číně začne prodávat už tento pátek. Otázkou tedy je, zda a jak dlouho ještě bude papír používat.

Robert Mikoláš, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme