V Číně nastupuje digitální věk. Hrozí konec klasických knih

V Číně nastupuje digitální věk, který může znamenat i konec klasických knih. Čína, která jako první v historii vynalezla papír, se tak může stát i první zemí, která ho používat přestane. V nejlidnatější zemi světa dnes používá internet už 420 milionů lidí a prudce roste i počet čtenářů elektronických publikací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínské knihkupectví | Foto: Robert Mikoláš

Před největším knihkupectvím v Pekingu Sin-chua Book Store je od rána rušno. Proud lidí mířících dovnitř i ven je prakticky nekonečný a většina si v ruce odnáší některou z publikací.

„Koupila jsem si učebnici angličtiny, abych se mohla učit anglicky,“ ukazovala třiadvacetiletá Čang. Patří k mladé generaci, která často používá spíše internet a studuje z elektronických knih.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Roberta Mikoláše o éře digitálních knih v Číně

„Dávám knížkám přednost. Můžete se jich dotýkat, můžete je cítit, vnímat. Samozřejmě že na internetu se dozvíte velkou spoustu informací a najdete tam cokoli, ovšem není to kniha, pro kterou si prostě sáhnete do knihovny,“ opáčila.

Elektronických knih vyšlo půl milionu

A podobně jako ona smýšlí další miliony Číňanů. V roce 2009 totiž bylo v nejlidnatější zemi světa vydáno sedm miliard knih a tržby z prodeje dosáhly v přepočtu tří biliónů korun. Naproti tomu elektronických knih vyšlo na půl milionu. Jejich vysoká cena dosahující i pěti a více tisíc korun ztěžuje jejich výraznější rozšíření, přesto jejich výrobci očekávají, že se zájem o ně letos více než zčtyřnásobí.

„Elektronické publikace vám ušetří místo, zaberou ho méně, na druhé straně je ale lepší studovat z opravdových knih, do kterých si třeba můžete dělat potřebné poznámky, zaškrtávat si důležité informace, apod.,“ uvádl dvacetiletý Šao další důvod, proč je o klasické knížky stále větší zájem než o elektronické.

Trend posledních let i měsíců je však zřejmý a začínají se mu přizpůsobovat i sami spisovatelé. Např. mezi mladými velmi populární Kuo Ťing-ming svou poslední knížku uveřejnil právě v digitální podobě, aby jí bylo možné číst i prostřednictvím mobilních telefonů.

V Číně možná končí věk klasických knih | Foto: Robert Mikoláš

Během pouhých dvaceti dnů si jí takto „otevřelo" na 6 milionů zájemců. Mimochodem nyní už v Číně užívá mobil přes 800 milionů lidí a podle odhadů se do pěti let stane Čína největším světovým trhem co se týče i elektronických knih. Vývoj je tedy, zdá se, nezastavitelný.

„Mám radši klasické knížky, už kvůli pocitu. Pravdou ale je, že pokrok lze těžko zastavit a elektronických publikací bude přibývat. Možná ty papírové nahradí až za desítky let, možná už za mnohem kratší dobu. Ale podle mne to bude stejné jako s kinem. Filmy si můžete koupit na DVD, přesto lidé stále chodí do kina", je přesvědčen asi padesátiletý muž.

Čína, která jako první na světě vynalezla papír a začala tisknout knihy, nejstarší dochovaná tištěná kniha na světě, Diamantová sútra z roku 868, pochází také z někdejší Říše středu, má tedy mohutně nakročeno do éry digitálních publikací. Ostatně ve světě tak populární iPad, tedy mobilní počítač se v Číně začne prodávat už tento pátek. Otázkou tedy je, zda a jak dlouho ještě bude papír používat.

Robert Mikoláš, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme