V Číně přes komplikace chatuje a bloguje přes dvě stě milionů lidí
V Číně je stále více blogerů a účastníků chatu. Od loňského roku se počet chatujících a blogujících Číňanů zvýšil čtyřnásobně. Přístup na sociální sítě je ale čím dál tím komplikovanější. Některé blogy a internetové stránky jsou totiž v komunistické zemi zakázané. Na ty fungující se pak musejí blogeři nově registrovat.
Internet je v Číně stále důmyslněji kontrolován a omezován. Některé internetové stránky se nedají běžně otevřít, jiné jen částečně. Blogování a chatování je omezeno opravdu výrazně.
Západní stránky jako twitter nebo facebook jsou v Číně zcela zakázané. Namísto nich ale fungují čínské sociální sítě. Nejpopulárnější je například Weibo, který má přes 240 milionů uživatelů a jejich počet stále stoupá.
O poměrech na čínských sociálních sítích mluvila na Radiožurnálu východoasijská zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková
Přestože jsou čínské mikroblogy omezené, kritika se na nich vyskytuje. „Například po červencové nehodě dvou čínských rychlovlaků rozpoutala bouřlivá diskuze, která vedla k vypátrání příčiny nehody,“ říká východoasijská zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková.
Živé diskuze a šíření zpráv se ale Pekingu nelíbí. Obává se, že by mohl nad šířením informací ztratit kontrolu.
Svoboda projevu je v Číně stále velmi omezena, ať už na veřejnosti, v médiích, nebo na internetu a sociálních sítích.
„Kontroly a omezení, které zde panují, jsou přičítány změnám, které se chystají letos a příští rok ve zdejší politice. Chystá se totiž dlouho plánovaná výměna prezidenta a premiéra. Vláda je tedy velmi opatrná, zavádí a zpřísňuje nejrůznější kontroly,“ doplňuje Procházková.