V Číně protestovaly stovky Tibeťanů, policie je rozehnala

V čínské provincii Čching-chaj napadly stovky Tibeťanů policejní stanici. Proti demonstrantům zasáhli příslušníci ozbrojených sil, kteří několik protestujících včetně buddhistických mnichů zadrželi. Tibeťané si v březnu připomínají 50. výročí krvavě potlačeného protičínského povstání, Peking proto v obavách z vyvolání nepokojů přijal mimořádná bezpečnostní opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tibetské vlajky | Foto: Jiří Hošek

K incidentu došlo v provincii Čching-chaj ve městě Gyala. Čínská vládní agentura Sin-chua potvrdila zadržení šesti osob včetně dvou mnichů, dalších téměř 90 lidí se také po zásahu bezpečnostních jednotek vzdalo.

Pobouření mezi Tibeťany vyvolalo zadržení mnicha, který měl vyzývat k nezávislosti Tibetu, podařilo se mu ale uprchnout a jak informuje exilová tibetská vláda, skočil do blízké řeky s úmyslem spáchat na protest proti čínskému útlaku sebevraždu. K protestům se také připojila asi stovka buddhistických mnichů z kláštera Ragya.

Přečtěte si také:
Čínské jednotky v Tibetu mají plnou pohotovost
Tibetský aktivista prožije zbytek života ve vězení
Nicolas Sarkozy se přes protesty Číny setkal s tibetským dalajlámou
V Číně byli zatčeni další zahraniční protibetští aktivisté
Čínská policie zadržela osm protibetských aktivistů a britského novináře
Čínská justice odsoudila 17 Tibeťanů za účast na březnových nepokojích

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme