V Číně prý kvete obchod s lidskými orgány

Prodej lidských orgánů získaných z čínských odsouzenců na smrt je na vzestupu - a nejde o nic levného, jak zjistil zpravodaj BBC, který v Číně natáčel skrytou kamerou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking - Zakázané město

Peking - Zakázané město | Foto: de.wikipedia.org

Lidské orgány jsou v Číně na prodej potřebným cizincům. Mluvčí čínské nemocnice, kterou navštívil zpravodaj BBC Rupert Wingfield Hayes řekl, že celkové náklady spojené s transplantací jater činí 50 tisíc liber. A šéflékař potvrdil informaci, že dárcem může být popravený odsouzenec na smrt.

Vyšlo to najevo při rozhovoru se šéflékařem natočeném skrytou kamerou, když se zpravodaj Wingfield Hayes v nemocnici v Tian džinu naoko informoval o možnosti transplantace jater pro svého nemocného otce. Bylo mu řečeno, že vhodná játra mohou být k dispozici do tří týdnů.

V Číně je popravováno víc lidí než kdekoli jinde ve světě. Vloni to bylo nejméně 1770 lidí ačkoli podle organizace obhájců lidských práv Amnesty International skutečný údaj je pravděpodobně mnohem vyšší. Čínské úřady reportáž zpravodaje BBC tvrdě kritizovaly a popřely, že lidské orgány jsou prodávány za účelem transplantace.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Qin Gang řekl, že prodej lidských orgánů je zakázán, a pokud se používají na transplantaci, je zapotřebí osobního souhlasu dárce. Jeden činitel nemocnice řekl zpravodaji BBC, že odsouzenci na smrt věnují své orgány jako dar společnosti. Jedním z hlavních problémů je očividně pokoutné kšeftování s těmto orgány.

To ostatně není nic nového, například minulý týden noviny psaly, že 40 britských pacientů pravděpodobně dostalo transplantované orgány pocházející z mrtvol, které uloupili podvodníci z márnic ve Spojených státech.

Podle listu Daily Mail není známo, zda nemocnici, kde byl zpravodaj BBC, navštívili britští občané zajímající se o transplantaci. Nicméně kavárna dotyčné nemocnice je plná cizinců. Podle informace z řad obhájců lidských práv jsou data veřejných poprav v Číně slaďována s potřebami majetných cizinců, kteří se o orgány odsouzenců zajímají.

Organizace Amnesty odmítá uvěřit, že odsouzenci na smrt v Číně jsou schopni svolit k odevzdání svých orgánů pro transplantaci dobrovolně a vyzývá k zastavení této odporné praxe. Na tuto výzvu čínské úřady nereagují.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme