V Číně se opět objevilo otrávené sušené mléko, tentokrát z Nového Zélandu

Čína znovu prožívá skandál s otráveným mlékem. Poté, co úřady odhalily melamin v čínských výrobcích, začali tamní obyvatelé nakupovat zahraniční, jedy jsou ale i v nich. Nebezpečné bakterie nalezli hygienici v novozélandském sušeném mléku a nápojích pro sportovce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákazníci pekingského supermarketu u regálu s dětskými potravinami z dovozu

Zákazníci pekingského supermarketu u regálu s dětskými potravinami z dovozu | Zdroj: Reuters

Ve výrobcích největšího novozélandského vývozce mléčných produktů, firmy Fonterra, našli hygienici bakterie, které způsobují botulismus.

To je onemocnění, které působí na nervový systém. Vzhledem k tomu, že botulotoxin je jeden z nejsilnějších jedů, následky požití takové potraviny jsou ve většině případů smrtelné.

Podle posledních informací se nikdo botulismem z novozélandských produktů zatím nenakazil. Firma ale stahuje asi tisíc tun výrobků, ať už z domácího trhu či trhů v zahraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové čínské aféře s otráveným mlékem informovala zpravodajka ČRo v Asii Kateřina Procházková

Aféra vedle Nového Zélandu zasáhla i Čínu, Austrálii, Thajsko, Malajsii, Vietnam a Saúdskou Arábii, kam se výrobky Fonterry vyváží. Číňané pak reagují na skandál velmi citlivě.

Sušené mléko je totiž v zemi nedostatkové zboží a lidé s malými dětmi po aféře z roku 2008, kdy závadné čínské mléko s melaminem zabilo 6 dětí a 300 tisíc přiotrávilo, upřednostňují právě mléčné produkty ze zahraničí, a to z blízkého Zélandu nebo Austrálie.

Čína má s nezdravými a jedovatými potravinami problémy už delší dobu. Vliv na to má fakt, že se spousta lidí – ať už výrobců, pěstitelů nebo chovatelů – snaží rychle vydělat a neuvědomují si, že mohou přidáním přespřílišného hnojiva nebo látky potravinu otrávit.

Čínské úřady se s tímto problémem snaží bojovat, obzvláště po melaminovém skandálu. Loni například vyhlásily, že každý občan, který oznámí výrobnu nebezpečných potravin, dostane odměnu ve výši až 300 tisíc juanů, což je téměř milion českých korun.

Za posledních pět let se v Číně ale otrávila více než stovka lidí, ať už sušeným mlékem, recyklovaným olejem nebo krysím masem otráveným jedem. Skandálů je stále dost, a to i přesto, že Peking motivuje odměnami, zatýká, a dokonce posílá i některé výrobce za takové trestné činy na smrt.

Kateřina Procházková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme