V Číně se po 12 letech objevila obrna. WHO varuje před dalším šířením

V Číně se poprvé za posledních 12 let objevila dětská obrna. Kmen vysoce infekčního onemocnění zjištěný v Číně je geneticky svázán s typem, který se v současnosti objevuje v Pákistánu. Odborníci tak předpokládají, že se do západočínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang rozšířilo právě ze sousední země. Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje před dalším šířením nemoci, a to zejména mezi muslimy během pouti do Mekky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vakcína | Foto: ABC.net.au

„Je pravda, že při této pouti je značné množství lidí a otázka je, jak jsou dodržována hygienická pravidla. Někteří jsou pravděpodobně očkováni proti dětské obrně, někteří nikoliv. Takže to, že se tam ta infekce rozšíří, vyloučené není,“ řekla v Odpoledním Radiožurnálu Hana Roháčová, primářka infekčního oddělení Fakultní nemocnice na Bulovce.

Připomněla, že dětská obrna je onemocnění, které se přenáší po požití kontaminované látky, nejčastěji vody. „Virus, který toto onemocnění způsobuje, se dostává do odpadních vod, eventuálně potom tedy do vody, kterou lidé konzumují a tímto způsobem se mohou nakazit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nebezpečí obrny jsme v Odpoledním Radiožurnálu mluvili s primářkou infekčního oddělení FN na Bulovce Hanou Roháčovou.

Co se týče situace v České republice, primářka připomněla, že Československo bylo jednou z prvních zemí, kde dětská obrna byla díky celoplošnému očkování vymýcena.

„Takže několik desítek let se toto onemocnění u nás nevyskytuje v přirozené formě. Samozřejmě mohlo by se vyskytnout jako nějaký mimořádný import, ale naše populace je proočkována kompletně celá,“ dodala.

Martina Hanáčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme