V Číně se střetla policie s obyvateli vesnice určené k demolici

Nejméně jednoho mrtvého a desítky zraněných si vyžádaly srážky mezi policií a vesničany na severovýchodě Číny. Lidé z obce v provincii Chej-lung-ťiang se odmítali vystěhovat ze svých domovů. Investoři proto požádali o zásah bezpečnostní síly. Právě násilné stěhování obyvatel kvůli nové výstavbě a zabírání zemědělské půdy patří v současnosti k nejčastějším příčinám protestů v Číně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínští policisté | Foto: photo.minghui.org

Obyvatelé vesnice Jü-tchien u provinční metropole Charbinu se nejprve střetli s ozbrojenou stráží investorů. Ti pak na pomoc povolali zhruba stovku policistů. O demolici asi 140 příbytků usiluje i místní komunistický šéf.

Vesničané se ale odmítali spokojit s odškodněním, které činí v přepočtu necelé tři tisíce korun za metr čtvereční. V současnosti je totiž prodejní cena v dané oblasti o téměř polovinu vyšší. Někteří lidé z postižené obce se v minulosti obrátili o pomoc na úřady v hlavním městě Pekingu. Vždy však byli odbyti s tím, že podobné stížnosti jsou na denním pořádku a řeší se až případy, kdy zahyne větší množství lidí.

Robert Mikoláš, Pavel Schrötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme