V Číně se střetly tisíce farmářů s policií

Střety tisíců čínských farmářů s policií si vyžádaly několik zraněných na obou stranách. Protesty obyvatel v centrální provincii Chu-nan vyvolala nespokojenost s korupcí i chováním místní vlády. Bezpečnostní složky už zadržely hlavní organizátory demonstrace. Ekonomicky motivované nepokoje se v Číně v posledních letech stupňují, oficiální místa se je ale snaží zatajit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Číňan | Foto: Robert Mikoláš

Tisíce farmářů a dalších lidí na jedné straně, na druhé stejně početné bezpečnostní síly. Výsledkem jejich střetu je nejméně devět zničených policejních aut a také desítky zatčených demonstrantů včetně údajných hlavních vůdců protestů.

Strážci zákona byli vyzbrojeni střelnými zbraněmi i elektrickými holemi. Podle místních úřadů byli sice někteří lidé převezeni do nemocnice, žádná ze zranění prý ale nejsou vážná.

Počet násilných protivládních akcí narůstá, hlavním důvodem je zabírání zemědělské půdy, korupce a v neposlední řadě i zlepšení životního prostředí. Podle neoficiálních údajů jejich počet každoročně dosahuje 70 tisíc, zatímco před 10 lety to bylo sedmkrát méně.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme