V Číně skončil soud s bývalým politikem Po Si-lajem. Verdikt oznámí v září

Pětidenní soudní proces s bývalým významným čínským politikem Po Si-lajem skončil dnes ve východočínském městě Ťi-nan. Podle prokurátora jsou důkazy proti obžalovanému z korupce, braní úplatků a zneužití moci veřejného činitele dostačené k tomu, aby byl obviněn. Verdikt nad Po Si-lajem by mohl padnout v září.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé opouštějí soud, kde skončil proces s bývalým významným politikem Po Si-lajem | Zdroj: Reuters

O verdiktu nad Po Si-lajem se zatím pouze spekuluje. Jak uvedla čínská státní televize, oznámen by měl někdy v září. Už teď je ale jasné, že Po Si - laj tvrdému trestu neunikne. Dokládá to i dnešní řeč prokurátora Liou Jen-Ťie, který média odvysílala bezprostředně po ukončení procesu.

„Fakta jsou jasná, stejně jako je dostatek důkazů k prokázání viny. Obžalovaný je vinen z přijímání úplatků, korupce a zneužití moci. Po si -laj zpronevěřil více než 21 milionu juanů. Pět milionů pocházelo z veřejných prostředků, čímž způsobil velké finanční ztráty a poškodil národní zájmy. V souladu se zákonem by proto měl být přísně potrestán,“ řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proces s Po Si-lajem sledovala v Číně tamní zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

Činy, kterých se Po Si-laj dopustil, jsou podle prokurátora extremně vážné a neexistují žádné polehčující okolnosti. Požaduje proto pro bývalého politika tvrdý trest. Jestli Po Si-laj dostane trest smrti, doživotí nebo dvacet let, by mělo být jasné v následujících týdnech.

Zinscenovaný proces

Spekuluje se, že proces s Po Si-lajem je zinscenovaný a vláda dopředu určila jeho trest. V Číně je takový postup standardní, na proces s Po Si-lajem se čekalo zhruba 2 roky. Když ve čtvrtek začal, bylo vše dokonale připravené. Od výpovědi manželky Ku Kchaj-laj nebo bývalého policejního šéfa Wanga.

Informace, které pak media během 4 a půl dne dlouhého soudního řízení publikovala, byly velmi kritické. Po Si-laj v nich byl většinou označován jako korupčník, zpronevěřitel a podobně.

I přesto, že se soud snažil vypadat jako nezaujatý, seriozní a pravidelně a pravdivě o procesu informující, včera hongkongský list SCMP odhalil, že části výpovědí, které soud na svém webu otiskl, byly neúplné a upravené.

To, že Peking chce Po Si-laje zdiskreditovat, dokazuje podle pozorovatelů například i to, že v soudní síni tohoto netypicky vysokého čínského politika, doprovázeli vždy policisté, kteří měli okolo 2 metrů. Údajně šlo o basketbalisty. Po Si-laj tak měl mezi nimi vypadat menší a skleslejší.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme