V Číně slaví Vánoce čím dál více lidí, především mladých

Skoro 40 procent Číňanů má rádo Vánoce. Tedy nevadí jim oslavy těchto původně západních svátků. Uvedl výzkum státní agentury Xinhua. Je to prý proto, že obyvatelé Číny rádi slaví, dekorují a nakupují dárky. Vánoce se tam slaví stále více hlavně mezi mladými lidmi z velkoměst. A to i přesto, že ještě před deseti lety žádali lidé Peking o zákaz těchto západních svátků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hongkong | Foto: Roman Chlupatý, Globe Reporter

Skupina čínských aktivistů před deseti lety napsala do Pekingu otevřený dopis, v kterém žádala zakázat Vánoce a prosila vládu potlačit tuto invazi západní kultury.

Dnes je tomu úplně jinak. Vánoce se staly více méně součástí tamní kultury. V Číně se tak jako kdekoliv jinde na světě soutěží o nejvyšší a nejlépe nazdobený vánoční strom.

Letošním favoritem je pak smrk ve městě Chengdu, v provincii Si-chuan, který je ozdoben kostkami z čínské stolní hry mahjong. Oblíbené to zábavy tamních obyvatel. V Pekingu, Šanghaji jsou pak dekorace především západního stylu.

V centru bývalé britské kolonie Hongkongu letos jako každoročně otevřeli, malou poštovní budku, do které mohou děti odevzdat dopis s přáním Santa Clausovi.

V Hongkongu existuje kvůli britské kolonizaci dlouholetá tradice Vánoc. Město je už několik týdnů vyzdobené, hrají zde vánoční koledy, prodávají se speciální edice dárků k Vánocům. Číňané milují nakupování, takže obchodní centra jsou nacpaná snad více než v těchto dnech v Evropě. Mnoho lidí tuto absenci duchovní tradice Vánoc v Asii kritizuje, obchodníci jsou ale přešťastní.

Mnozí Číňané se nebrání ani oslavám Silvestra. Ten je pak většinou spojen s ohňostroji.

V Hongkongu letos plánují ten největší v historii města. Přístavní město by mělo zažít zhruba hodinovou show pyrotechniky a hudby. Tato megalomanská oslava vyjde na 13 milionů dolarů, tedy zhruba 34 milionů korun.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme