V Číně soudí studentského vůdce z Ťien-an-men

Vůdce studentských protestů v Číně z roku 1989 stanul před soudem. Proces s Čou Jung-ťünem, který je obviněn z finančních podvodů, začal den po odjezdu amerického prezidenta Baracka Obamy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstí Nebeského klidu v Pekingu | Foto: Robert Mikoláš

Čou Jung-ťün trvale žije ve Spojených státech, vloni se ale pokusil dostat do Číny, aby navštívil nemocného otce. Policie ho okamžitě zatkla.

Líčení s někdejším vůdcem pekingského autonomního svazu studentů, který byl 4.června 1989 svědkem masakru na pekingském náměstí Nebeského klidu, je tajné. Média o něm informovali jeho nejbližší příbuzní.

Čína podle nich proces odkládala jen kvůli návštěvě Baracka Obamy, který sice Peking vyzval k dodržování lidských práv, o konkrétních případech se ale nezmínil.

Čou Jung-ťün už v čínském vězení strávil několik let, v roce 1993 uprchl do USA, kde získal takzvanou zelenou kartu. Americké občanství ale nezískal a při návratu do rodné země v roce 1998 byl opět zadržen a odsouzen ke třem letům převýchovných prací.

Nyní ho čeká další trest, údajně za podvody, kterých se měl dopustit i v Hong Kongu.

Robert Mikoláš, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme