V Číně umírá stále více lidí na AIDS

V Číně zemřelo za posledních přibližně třicet let kolem sedmdesáti tisíc lidí. V předvečer světového dne boje proti této nakažlivé nemoci o tom informovalo čínské ministerstvo zdravotnictví. Lidem nakaženým HIV a AIDS se nedostává v Číně stále dostatečná péče. Uvádí to Světová zdravotnická organizace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking | Foto: Robert Mikoláš

V Číně omezují nakaženým lidem přístup k prevenci, péči, léčbě i podpůrným službám. To potvrzuje i jeden z nakažených Číňanů, Zhang Xiao Chu - Čang Siao Čchu.

„Měl jsem strach komukoliv z kolegů říct, že mám HIV. Nestýkali by se mnou, nechtěli se mnou pracovat, jíst u jednoho stolu nebo bydlet,“ řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O AIDS v Číně mluví v Odpoledním Radiožurnálu Kateřina procházková.mp3

V Číně je podle oficiálních statistik kolem 370 000 nositelů viru HIV. Unicef ale uvádí, že počet nakažených může dosahovat až k jednomu milionu.

Zahraniční experti se dohadují, že registrovaných nemocných je v zemi asi deset procent ze všech nakažených. Tyto nejasnosti potvrzuje i doktor Wang Ruo Tchao z výzkumného centra pro AIDS.

„Od prvního zaznamenaného případu ale stále nevíme, jakou roli a jaký dopad má komerční sex v Číně a jak jej kontrolovat,“ uvedl.

Problém je především v minimální prevenci a osvětě. Ještě před pár lety neexistovaly v Číně testy na kontrolu dárců krve a krevní plazmy.

Nemoc se šíří kvůli nevědomosti

K nejrizikovějším skupinám patří lidé ve velkých městech. Jejich nevědomost spolu s touhou po moderním životním stylu zahrnující střídání partnerek a partnerů a využívání služeb všudypřítomných prostitutek zvyšuje rozšiřování smrtelné nemoci.

Svou roli hraje i neinformovanost. Dokazuje to také jeden z posledních výzkumů prevenčního a léčebného programu HIV, podle něhož zhruba 23 procent ze 400 Číňanů uvedlo, že neví nic o ochranně před AIDS a 36 procent dotázaných dokonce věří, že se HIV může přenášet bodnutí hmyzem. Nemalé procento Číňanů se pak obává, že nakazit se dá i během konverzace s postiženým či během podání ruky.

V Číně navíc dodnes neexistují zákony na ochranu postižených. Samozřejmostí není zachování soukromí ani anonymní vyšetření pacienta.

Léčba je také velmi nákladná. Čínská vláda v roce 2003 sice investovala do středisek a léčby 390 milionů RMB, (zhruba 47 milionů USD), loni dokonce o 500 milionů víc, ale ani to pro neinformovanou miliardovou populaci zřejmě nestačí.

Kateřina Procházková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme