V Číně začal soud s bývalým členem politbyra Po Si-lajem, hrozí mu trest smrti

Někdejší vysoce postavený čínský politik Po Si-laj stojí před soudem. Bývalý člen politbyra je souzen za korupci, braní úplatků a zneužití moci veřejného činitele. Údajně vzal úplatky za více než 20 milionů jüanů, v přepočtu přes 60 milionů korun. Sám Po Si-laj ale všechna nařčení odmítá. Podle očekávání ho soud shledá vinným. Hrozí mu doživotí až trest smrti. Proces mnozí označují za největší aféru posledních třiceti let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proces s Po Si-lajem v Číně

Proces s Po Si-lajem v Číně | Zdroj: Reuters

Proces s bývalým politikem Po Si-lajem začal za mimořádných bezpečnostních opatření ve východočínském městě Ťi-nan, které je dostatečně vzdáleno od působišť politického činitele a jeho kontaktů a vlivu. Mluvčí soudu uvedl, že dnešní slyšení trvalo více než tři hodiny. 64letý Po Si-laj před soudem všechna obvinění odmítl a svědky, kteří proti němu svědčili, nařkl ze lži a podvodu. Zítra má proces pokračovat a verdikt se očekává v září.

Před soud se jeden z pětadvaceti nevlivnějších politiků Číny dostal poté, co se zjistilo, že jeho žena zavraždila britského podnikatele Neila Heywooda. Udal ji čínský policejní šéf Wang Li-ťun, když utekl na americký konzulát. Soud ji odsoudil k trestu smrti s dvouletým odkladem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proces s Po Si-lajem v Číně sleduje zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

Po pak byl vyloučen z komunistické strany a obviněn z korupce a ze zneužití moci ve snaze zločin utajit. Odsouzen byl také Wang Li-jün, dostal 15 let vězení za to, že se vraždu a další činy pokoušel krýt.

V procesu je jisté, že trestu se už Po Si-laj nevyhne. Za takové přestupky obvykle soudci v Číně dávají trest smrti. Odborníci ale odhadují, že vzhledem ke své oblibě u veřejnosti dostane Po Si-laj jen doživotí.

Politikovo propuštění žádá řada lidí. Už od včerejška se objevily desítky lidí před soudem ve východočínském městě Ťi-nan. Toto místo bylo speciálně vybráno, aby bylo mimo působiště bývalého politika a jeho sféru kontaktu. Obyvatelé z města Čchung-čchingu, které Po do svého zatčení vedl, věří v jeho nevinu a poukazují na to, co dobrého pro město udělal.

Zastánce chudých i aktér úspěšného rozvoje Čchung-čchingu. Tak je v Číně vnímán Po Si-laj

Číst článek

Skandál okolo Po Si-lajovy rodiny byl dlouho v Číně tabu. To se ale změnilo a čínská média nyní o procesu informuji. Samozřejmě přísná kontrola publikovaných příspěvků trvá.

Soudu se smí účastnit jen 19 vybraných novinářů. Čínským reportérům bylo doporučeno se k soudu ani nevydávat a všechny informace přebírat z vládní tiskové agentury. Kontroly navíc překračují běžný rámec, což zažila na vlastní kůži i zpravodajka ČRo, kdež se jí někdo v Číně naboural do počítače.

Kateřina Procházková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme