V Číně začala zkouška středoškoláků, každoročně rozpoutá v zemi šílenství

Přes devět milionů čínských studentů dnes zasedlo do lavic k přijímacím testům. V Číně totiž začala dvoudenní celonárodní zkouška. Podle jejich výsledků jsou čínští studenti pak přijímáni na vysoké školy. Čím lepší skóre, tím větší šance dostat se na nejlepší univerzity v zemi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking dusí výfukové zplodiny

Peking dusí výfukové zplodiny | Foto: Robert Mikoláš

Celonárodní zkouška kao-kchao je pro čínské středoškolské studenty nejdůležitější test, otvírá jim totiž (a v případě neúspěchu naopak zavírá) dveře na vysoké školy v Číně. Jen ti s nejlepšími výsledky jsou totiž přijati na prestižní univerzity, kterých je v zemi jen několik desítek.

Pro studenty z venkova a malých měst je to dokonce jedna z životních šancí, jak se dostat do velkoměst a změnit kompletně svůj život.

Přehrát

00:00 / 00:00

O velkém testu čínských maturantů jsme na Rádiu Česko mluvili s asijskou zpravodajkou ČRo Kateřinou Procházkovou.

Kao-kchao každoročně rozpoutá v zemi učiněné šílenství. Rodiče několik týdnu dopředu dopují děti vitaminovými a podpůrnými prostředky. Známé jsou případy, kdy studentům pronajmou i vlastní byt nebo pokoj v hotelu, aby se mohli na učení plně soustředit. Řada čínských mladých totiž běžně věnuje před tímto testem studiu 16 až 20 hodin denně.

Testy ‘žije‘ i veřejnost. Dnes například kvůli snížení hluku úřady uzavřely velké stavby, řidiči po celé Číně nesmí používat klaksony a ráno byly údajně odkloněny i některé lety v okolí středních škol.

Konkurence je opravdu vysoká a tak se bohužel někteří uchýlí i k nelegálním způsobům, jak u testů uspět. Kopie testů se prý dají sehnat za zhruba tisíc amerických dolarů, tedy zhruba 20 tisíc korun.

Kvůli opisování a podvádění jsou ale ve většině z učeben, kde testy studenti píšou, instalovány kamery a rušičky mobilů. I přesto jde ale i na ně různě vyzrát. Minulý měsíc čínští policisté zatkli asi tisíc lidí, kteří prodávali speciální vysílačky a neviditelná sluchátka, kterými se studenti mohli spojit s poradci, mimo třídu a radit se.

Historie zkoušek má v Číně dlouhou tradici Testy často humorně nazývané čchao kchao, tedy smažící testy, zavedli v Číně v roce 1977. Zájemci o práci úředníků už totiž v době čínského císařství museli uspět u těžkých vstupních zkoušek, které jsou známé zhruba od 6. století, doby dynastie Suej.

Kateřina Procházková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme