V Číně začaly rozhovory OSN o změnách klimatu

V Číně začaly další rozhovory OSN o změnách klimatu. Experti ze 190 zemí a organizací se snaží dohodnout na konkrétním snížení emisí skleníkových plynů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking | Foto: Robert Mikoláš

Dosavadní jednání uvízla na mrtvém bodě hlavně vinou postoje Spojených států, které dosud nepodepsaly ani Kjótský protokol, i rozvojovým zemím včetně Číny, Brazílie či JAR odmítajícím výrazně snížit emise skleníkových plynů:

Na tři tisíce účastníků se v Tchien-ťinu snaží najít kompromis, který by umožnil uzavření nové mezinárodní dohody o klimatu nahrazující Kjótský protokol. Jeho platnost totiž vyprší už za dva roky, spory mezi vyspělými a rozvojovými zeměmi o výrazném snížení emisí skleníkových plynů však stále přetrvávají.

Jedním z klíčových témat bude vytvoření fondu na pomoc rozvojovým zemím, který by disponoval částkou až ve výši 100 miliard dolarů ročně. Vědci v této souvislosti varují, že lidstvo bojuje i s časem a poukazují na stále častější projevy změn klimatu včetně letošních devastujících povodní v Pákistánu a Číně nebo požárů v Rusku.

Rozhovory v Tchien-ťinu jsou zároveň posledními před dalším summitem OSN v Mexiku, který začíná už na konci listopadu.

Robert Mikoláš, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme