V Číně začíná sčítání lidu, zapojit se má i Tchajwan

V Číně dnes začíná šesté celostátní sčítání lidu. Nově by se měli sběru dat účastnit nejen Číňané na pevnině, ale i v Hong Kongu, Macau a dokonce Tchajwanu, který Čína považuje za svou provincii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

EXPO 2010. Šanghaj | Foto: Robert Mikoláš

Povinnému poskytnutí údajů by se pak neměli vyhnout ani cizinci, kteří v zemi dlouhodobě žijí. Počet Číňanů pravděpodobně přesáhne miliardu a 300 milionů.

Letošní šesté všečínské sčítání lidu je součástí globální studie o lidech, naplánovaného OSN. U všech obyvatel se navíc budou sbírat i informace o pohlaví, věku, vzdělání, národnosti nebo povolání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čínské celostátní sčítání lidu. Téma pro redaktorku zahraniční redakce Radiožurnálu Kateřinu Procházkovou.

Čína má pak tato čerstvá demografická data využít i k případnému přehodnocení politiky jednoho dítěte. Všechny získané informace budou volně dostupné na webových stránkách čínské vlády.

Poslední sčítání obyvatel nejlidnatější země světa proběhlo před devíti lety a spočítalo, že Číňanů byla jedna miliarda 295 milionů 330 tisíc.

Igor Maňour, Lukáš Vincourek, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme