V Číně zatkli exšéfa bezpečnosti Čoua, patřil k nejmocnějším lidem v zemi

Čínská policie zatkla jednoho z nejmocnějších politiků posledního desetiletí, bývalého šéfa vnitřní bezpečnosti Čoua Jung-kchanga, informovala agentura Reuters. Čínská komunistická strana jej vyloučila ze svých řad. Podle agentury Nová Čína byl Čou obviněn mimo jiné z přijímání vysokých úplatků a vyzrazení státního tajemství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý šéf vnitřní bezpečnosti Číny Čou Jung-kchang | Foto: Reuters

Samotná komunistická strana začala Čoua vyšetřovat již v červenci pro "vážné porušení disciplíny". Média následně začala také spekulovat, že Čou si objednal vraždu své první ženy.

„Využil svého postavení k získání výhod pro ostatní a přijímal obrovské úplatky osobně nebo přes svou rodinu,“ uvedla Nová Čína.

Jednasedmdesátiletý Čou Jung-kchang je podle Reuters nejvýše postaveným čínským politikem vyšetřovaným z podílu na korupčním skandálu od nástupu komunistické strany k moci v roce 1949.

„Zneužil své moci, aby pomáhal příbuzným, milenkám a přátelům, aby dosahovali značných zisků z provozování podniků, což vyústilo ve vážné ztráty státního majetku,“ dodala agentura.

Jedno z obvinění se týká také nezákonných styků s velkým množstvím žen. „Což v čínské politické kultuře člověka diskredituje i v rovině morální,“ doplňuje sinoložka z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Olga Lomová.

Do roku 2012, kdy Čou odešel do důchodu, měl činitel na starosti otázky vnitřní bezpečnosti a pod jeho kontrolu spadala policie, civilní rozvědka, polovojenská policie i soudy.

Čou byl rovněž členem devítičlenného stálého výboru politbyra, který je nejvyšším mocenským orgánem vládnoucí Komunistické strany Číny.

Údajně se zastával Po Si-laje

Dosud platilo nepsané pravidlo určené k zachování jednoty strany, podle něhož členové stálého výboru nebyli trestně stíháni.

Právě politbyro podle Nové Číny rozhodlo předat Čouův případ justici, což znamená, že zavrženého činitele čeká soud. Zatím není podle Reuters jasné, zda půjde o veřejný proces vzhledem k tomu, že na něm může být propíráno státní tajemství. Není vyloučeno, že by Čou mohl být odsouzen i k trestu smrti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdo je Čou Jung-kchang, přibližuje sinoložka z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Olga Lomová

Podle agentury AFP jde o největší pád někoho ze špiček strany od procesu z roku 1980 s takzvaným gangem čtyř, což byla skupina členů politbyra vedená vdovou po vůdci země Mao Ce-tungovi.

„Čou Jung-kchang byl zřejmě představitelem určitého proudu uvnitř nejvyššího vedení komunistické strany, který je v tuto chvíli v defenzivě,“ doplňuje Lomová.

Čou před odchodem do důchodu původně usiloval o to, aby na jeho místo šéfa vnitřní bezpečnosti nastoupil další pohlavár Po Si-laj, který byl loni odsouzen na doživotí za korupci a zneužití moci.

Poova manželka Ku Kchaj-laj byla usvědčena z vraždy britského podnikatele Neila Heywooda, za niž dostala podmíněný trest smrti s dvouletým odkladem. O Čouovi se již dlouho tvrdí, že byl Po Si-lajovi blízký a že ho hájil.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme