V Dánsku bude dál vládnout koalice pravého středu

V Dánsku bude nadále vládnout koalice pravého středu podporovaná populisty. Hlavní opoziční sociálnědemokratická strana zaznamenala ve včerejších volbách těžkou porážku. Dánsko tak zůstane rezervovanější vůči evropské integraci. To platí zejména o plánovaném referendu o euroústavě a opakovaném plebiscitu o přijetí eura.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kodaň | Foto: europa.eu.int

Hlavním hrdinou voleb se stal premiér Anders Fogh Rasmussen, obhájil svou liberálně konservativní koalici, podporovanou populistickou Lidovou stranou. "To vůbec není jako Lidová strana v Rakousku, není tak radikální a premiér ji navíc drží v mezích," soudí jeden z příznivců strany Venstre, která sice ztratila oproti minulým volbám, ale sociální demokracie přímo pohořela.

"Budeme se nadále držet velice přísné politiky ve prospěch EU, pokračovat v naší úspěšné linii, která umožnila za předsednictví Dánska, rozšíření EU i o ČR," říká exkluzivně pro ČRo populární ministryně Eva Kjer Hansen.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme