V Dánsku bude dál vládnout koalice pravého středu

V Dánsku bude nadále vládnout koalice pravého středu podporovaná populisty. Hlavní opoziční sociálnědemokratická strana zaznamenala ve včerejších volbách těžkou porážku. Dánsko tak zůstane rezervovanější vůči evropské integraci. To platí zejména o plánovaném referendu o euroústavě a opakovaném plebiscitu o přijetí eura.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kodaň | Foto: europa.eu.int

Hlavním hrdinou voleb se stal premiér Anders Fogh Rasmussen, obhájil svou liberálně konservativní koalici, podporovanou populistickou Lidovou stranou. "To vůbec není jako Lidová strana v Rakousku, není tak radikální a premiér ji navíc drží v mezích," soudí jeden z příznivců strany Venstre, která sice ztratila oproti minulým volbám, ale sociální demokracie přímo pohořela.

"Budeme se nadále držet velice přísné politiky ve prospěch EU, pokračovat v naší úspěšné linii, která umožnila za předsednictví Dánska, rozšíření EU i o ČR," říká exkluzivně pro ČRo populární ministryně Eva Kjer Hansen.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme