V Dánsku hoří mořské akvárium

Obrovský požár propukl včera v Severomořském muzeu v dánském městě Hirsthals a hrozí nebezpečí, že největší mořské akvárium v Evropě, které je součástí muzea, bude zničeno. Podle policie se hasičům již podařilo dostat oheň pod kontrolu a zabránit jeho šíření. Hlavní budova muzea byla přesto značně poničena. V areálu muzea je velmi známé a hojně navštěvované oceanárium, v němž žijí čtyři tisíce mořských ryb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hasič v akci | Foto: HZS Praha

Zatím není jasné, zda byla zničena nebo jen poškozena obrovská vodní nádrž o objemu 4,5 milionu litrů vody, v níž se jeho tvůrci snažili vytvořit rybám ze Severního moře přirozené prostředí.

Mluvčí Severomořského muzea Martin Riis pro místní televizi prohlásil, že 45 centimetrů silné skleněné stěny nádrže snad vydrží, osud ryb ale není jasný. Příčina požáru zatím není známa. Muzeum, které ročně přiláká kolem 280 000 návštěvníků, bylo v prosinci zavřeno kvůli údržbě. Otevřeno mělo být opět na Vánoce.

Oceanárium bylo vybudováno nákladem sto milionů dánských korun (16 milionů dolarů) a zahájilo provoz v roce 1998. Instituce slouží od svého otevření v roce 1984 také jako výzkumné středisko, kde mohou návštěvníci zblízka sledovat mnohotvárný život v moři.

Markéta Kaclová, Nora Grundová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme