V den tisku byli v Moskvě oceněni i dva opoziční novináři

Cynismus nebo doklad toho, že ruský režim jde v otázce svobody slova do sebe? Na dnešní den tisku tamní vláda ocenila deset ruských novinářů z tištěných médií a mezi nimi i několik kritiků Kremlu. Cenu za vynikající novinářskou práci dostal například Michail Beketov. Ten psal o podezřelých praktikách radnice moskevského předměstí a doplatil na to. Po sérii výhrůžek ho před třemi lety zmrzačila skupina útočníků a dodnes zůstává na vozíku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský premiér Putin po předávání vládní ceny pro tištěná média | Zdroj: Reuters

Podle Petry Procházkové, která má bohaté zkušenosti s novinářskou prací v Rusku, mají poslední slovo ve výběru oceněných vládní úředníci, potažmo Putin.

„Například to, že cenu dostal Michail Beketov nebo Irina Petrovská, komentátorka opozičního listu Novaja gazeta, kde pracovala zavražděná kritička Kremlu Anna Politkovská, určitě osobně schvaloval premiér Vladimír Putin. Není možné, aby jim byla udělena cena, Putin tam přišel a byl překvapen, že tam jsou,“ říká Procházková.

Beketov v listu Chimkinská pravda kritizoval radnici moskevského předměstí Chumli za záměr postavit přes chráněný les novou dálnici Moskva- Petrohrad. Ta byla prosazována i Vladimirem Putinem. Beketov tak nepřímo kritizoval i jeho.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ocenění opozičních novinářů v Rusku mluvila na Rádiu Česko novinářka Petra Procházková

Na začátku roku 2008 neznámí pachatelé ubili novinářova psa, o několik měsíců později spálili žurnalistovo auto a poté, co Beketov v televizi obvinil starostu z politického teroru, byl sám v listopadu 2008 brutálně zbit. Lékaři mu museli amputovat nohu a tři prsty na levé ruce.

Původce útoku je podle Procházkové třeba hledat na moskevské radnici. Nikdo z útočníků nebyl vypátrán, nikdo nebyl odsouzen.

„Beketov není jediný novinář, který byl v souvislosti s Chimkinským lesem přepaden. Dnes se o tom na předávací ceremonii také mluvilo. Členka Beketovy nadace dokonce přišla za Putinem a prosila ho, aby v té věci něco udělal. On jako správný car, vládce a monarcha slíbil, že to bude jistě brzy vyšetřeno. Takže si myslím, že pachatelé se najdou,“ pokračuje Procházková.

Roli hrají prezidentské volby

„V Rusku se o ocenění vede bouřlivá diskuze. Lidé dokonce na různých rozhlasových stanicích hlasují, jestli si ti novináři měli nebo neměli pro tu cenu jít. Jestli měli třeba říct, že cenu nechtějí. A protože s cenou je spojena i značně vysoká částka milionu rublů, jde o to, zda peníze nemají například věnovat na podporu svobodné novinařiny. V zásadě se mi zdá, že většina lidí říká, že novinář, který kritizuje vládu a Putina by si pro tu cenu chodit neměl. Pan Beketov ale jezdí na vozíku a potřebuje peníze na léčení. Jak by se v té situaci zachoval někdo jiný je těžké soudit,“ uvádí Procházková.

Domnívá se, že v ocenění hrají roli i blížící se prezidentské volby. Premiérovi navíc akci asi někdo poradil, aby vystihnul současné nálady v ruské společnosti.

Ceremonie se odmítli zúčastnit například známý televizní moderátor Vladimir Pozner, šéfredaktor Nové gazety Dmitrij Muratov či spisovatel Boris Akunin. Nepřišel také jeden z vyznamenaných, žurnalista Sergej Parchomenko, který patřil k organizátorům nedávných protivládních protestních shromáždění. Parchomenko posléze vysvětlil, že cenu nemohl převzít, protože je v zahraničí.

Tomáš Pavlíček, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme