V distribuci humanitární pomoci jde o minuty

Pracovníci humanitárních organizací i dobrovolníci bojují o každou minutu, aby dostali včas jídlo, léky a hlavně pitnou vodu miliónům strádajících lidí v jihovýchodní Asii. Podle OSN je situace vážná hlavně na severozápadě Sumatry, kde byla zničena většina silnic a mostů. Indonésie registruje po tragédii 400.000 běženců. Spojené národy se pak obávají, že dosavadní počet stopadesáti tisíc obětí dál poroste. Během dopoledne se ozval další z pohřešovaných českých občanů. Jejich seznam se tak zkrátil na 23 jmen. Česká vláda dnes rozhodne, jakou částkou přispěje na pomoc; naši občané mezi sebou vybrali už 40 milionů korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lidé natahují ruce pro rýži

lidé natahují ruce pro rýži | Zdroj: ČTK

Bilance obětí vzrůstá především kvůli zprávám ze západní části ostrova Sumatra a provincie Aceh. Tyto oblasti jsou obtížně přístupné, hrozí zřícení budov. Současní i dřívější američtí prezidenti vyzvali všechny Američany, aby pomohli obětem.

Zhruba 12 600 členů americké armády se zapojilo do záchranných prací v Thajsku, Indonésii a na Srí Lance. Řada z nich zajišťuje zásobování pitnou vodou, a základními potravinami. Indonéská vláda odhadla, že kvůli přírodní katastrofě jen v provincii přišlo na 400 tisíc lidí o střechu nad hlavou.

Do humanitární akce se zapojilo vojenské loďstvo USA

Americká armáda rozeběhla v postižené Asii největší operaci svého druhu od vietnamské války. Na pomoc byly přivolány průzkumné letouny, válečné lodě, vrtulníky a tisíce příslušníků námořní pěchoty. Pentagon tvrdí, že pomoc plánovali američtí velitelé už v prvních minutách po katastrofě a akce se rozeběhly během několika hodin. Největším omezením je, že Spojené státy nemají v Indickém oceánu dost lodí.

Pentagon má nyní v plném nasazení u břehů severu Sumatry letadlovou loď Abraham Lincoln s 19 helikoptérami. Ty zajišťují pomoc v nejpostiženější části Indonésie. Americké vrtulníky vykládají potraviny a přepravují zraněné děti. Generál John Allen Českému rozhlasu potvrdil, že když se nepodaří přistát, tak zásoby shazují. Obří univerzální výsadková transportní loď Bonhomme Richard směřuje ke břenům Srí Lanky. Nasazeno bude také 6 kontejnerových lodí schopných upravovat tisíce litrů pitné vody denně.

Nehoda na letišti komplikovala přísun pomoci

otec chrání dceru při čekání na potraviny | Foto: EPA

Hlavní letiště na indonéském ostrově Sumatra, které využívá většina letadel s pomocí, bylo krátce uzavřené, protože nákladní letadlo Boeing 737 mělo kolizi se stádem krav.

Také nemocnice ve zmíněném Banda Acehu se potýká s problémy. Američtí vojáci tam totiž při úspěšných záchranných operacích dopravili v posledních dnech velké množství zraněných z odlehlých míst.

Česká vláda rozhodne o další pomoci

Kvůli pomoci pro jihovýchodní Asii se dnes mimořádně sejde vláda. Mohla by uvolnit zhruba 15 milionů korun. Češi ale mezi sebou už vybrali mnohem více. Na účtech českých humanitárních organizací se už sešlo zhruba 40 milionů. Připravuje se také další forma pomoci.

Z jihovýchodní Asie se včera a dnes ozvalo dalších 10 původně pohřešovaných Čechů. Seznam našich občanů, kteří o sobě po katastrofě nedali vědět se tak zúžil na 23. Většina z těchto lidí by ale podle mínění diplomatů mohla být v pořádku. Pobývají v Asii totiž dlouhodobě a jejich příbuzní nemají přehled o tom, kde se konkrétně pohybovali.

Naopak u šesti turistů, kteří byli v Thajsku a jedné osoby, která pobývala na Srí Lance, je stále velká pravděpodobnost, že katastrofu nepřežili. Do Vídně dnes přiletí devítiletá dívka, která byla hospitalizována v Thajsku. Zbylé dvě zraněné ženy by z Thajska domů měly přicestovat do 9. ledna.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme