V Dolním Rakousku a Korutanech se konaly zemské volby. Dál vede Pröll, uspěl i miliardář Stronach

V Rakousku naplno začal takzvaný supervolební rok. Série několika hlasování ve spolkových zemích vyvrcholí na podzim volbami do parlamentu. Hodně toho napověděly včerejší volby v Korutanech a Dolním Rakousku. Klíčovými postavami byli dva starší pánové. Jeden by možná chtěl být příštím rakouským prezidentem a druhý v 80 letech poprvé vstupuje do nejvyšší politiky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Frank Stronach chce kandidovat do rakouského parlamentu.

Frank Stronach chce kandidovat do rakouského parlamentu. | Zdroj: Reuters

Běžte a volte změnu. Z úst 80letého muže to snad zní zvláštně, na část Rakušanů to ale zatím zabírá.

Frank Stronach, miliardář, který se proslavil a zbohatl v Kanadě, chce kandidovat do rakouského parlamentu. Teď si poprvé vyzkoušel v praxi, jaké šance má u voličů, a nedopadl špatně. Jeho strana dostala v obou zemských volbách kolem 10 procent hlasů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rakouských zemských volbách natáčel zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger.

Stronach je rtuťovitý stařík, který v televizních rozhovorech občas zvyšuje hlas, máchá rukama a nepustí moderátora ke slovu. Kritizuje současnou podobu eura, a zkorumpované a neschopné rakouské politiky.

Právě korupce určila výsledek voleb v Korutanech, kde úplně propadla strana Svobodných, momentálně zapletená do celé řady skandálů.

Stranu kdysi vytáhl na výsluní populista Jörg Haider. Oproti minulým volbám ale ztratili Svobodní neuvěřitelných skoro 30 procent hlasů a musejí mít obavy i o výsledek parlamentních voleb na podzim.

Zemětřesení se naopak nekonalo v Dolním Rakousku. Spolková země na hranicích s Českem ani po 21 letech nebude měnit svého hejtmana. Tím zůstane Erwin Pröll, který se svou lidovou stranou udržel absolutní většinu hlasů.

Lidovecký rakouský politik Erwin Pröll s manželkou Elisabethou u zemských voleb. | Foto: Reuters

„Byla to těžká kampaň, všechny ostatní strany šly proti mně. Za této situace je náš volební výsledek evropskou raritou,“ řekl televizi ORF dolnorakouský hejtman, kterému někteří jízlivě přezdívají zemský kníže, kvůli tomu, jak pevně třímá otěže ve svém regionu.

Německý týdeník Die Zeit označil Prölla za posledního politika svého druhu. Rakouská média už poněkolikáté spekulují, že by s tímhle životopisem mohl kandidovat na úřad prezidenta v roce 2016.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme