V domě obviněného atleta Pistoria se prý našel testosteron. Mohl ovlivnit jeho chování?

Jihoafrická policie údajně našla v domě Oscara Pistoria ampule s testosteronem. Úspěšný hendikepovaný atlet čelí obvinění z vraždy přítelkyně a spekuluje se, že právě steroidy ovlivnit nejen jeho sportovní výkony, ale i chování v osudnou noc. Ve větším množství totiž mohou vyvolat agresivitu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní auto před Pistoriusovým domem v Pretorii

Policejní auto před Pistoriusovým domem v Pretorii | Zdroj: Reuters

V domě slavného sportovce policie podle výpovědi jednoho z detektivů objevila dvě krabice testosteronu. Atletovi právníci ale tvrdí, že šlo o přírodní preparát Testis Compositum.

Podle Jana Chlumského z Antidopingového výboru České republiky tento přípravek patří mezi homeopatika a testosteronu je v něm minimum.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mohly zakázané látky sehrát roli v případu Oskara Pistoria? Radiožurnál se ptal odborníka na doping Jana Chlumského

„Jako samotný testosteron nefunguje, protože pokud tam vůbec nějaké molekuly testosteronu z býčích žláz, které jsou tam deklarovány, jsou, tak jsou maximálně naředěné, že to prakticky nemůže mít žádný efekt,“ vyvrací Chlumský domněnky, že užívání této konkrétní látky mohlo vyvolat u Pistoria agresivitu.

Advokáti oznámení o nálezu steroidů v Pistoriově ložnici zpochybňují, detektiv podle nich nedal ampule k rozboru a tvrdil to pouze na základě toho, co si přečetl na obalu. Chlumský však zároveň upozorňuje, že i kdyby přípravek obsahoval jen stopové množství testosteronu, šlo by o doping.

Slavnému běžci, který loni v Londýně jako první atlet s protézami závodil na olympijských hrách, hrozí za vraždu přítelkyně až doživotní vězení.

Podle obžaloby atlet minulý týden v noci na čtvrtek ve svém domě vystřelil na Reevu Steenkampovou čtyřikrát skrz dveře do koupelny a třikrát ji zasáhl. Devětadvacetiletá modelka smrtelným zraněním na místě podlehla. Pistorius po činu uvedl, že přítelkyni zabil omylem, protože ji považoval za vetřelce.

Silvie Třeslínová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme