V domě útočníka z Lutychu našla policie další oběť, celkem jsou čtyři
Belgie se vzpamatovává ze šoku, který prožila po úterním útoku v centru Lutychu. Třiatřicetiletý Nordin Amrani použil oslepující granáty k vyvolání paniky a následně do lidí střílel ze samopalu. Zastřelil dva teenagery a ani ne dvouleté dítě. Dalších pět osob bojuje o život. Zraněných je přes sto dvacet. Sám pachatel se na místě zastřelil. Policie pak našla v domě, kde bydlel, další oběť. Nad motivy činu se stále vznášejí otazníky.
Dvakrát se během posledních hodin měnily oficiální informace o počtu obětí včerejšího útoku v belgickém Lutychu. Nejprve vyšetřovatelé oznámili, že našli pátou oběť, pak ale snížili počet na čtyři. Úmrtí pětasedmdesátileté ženy, která měla podle některých zpráv podlehnout zraněním, prokurátoři ani lékaři nepotvrdili.
Podle posledních informací se po prohlídce Amraniho bytu ukázalo, že ještě předtím, než se vydal na náměstí odpálit granáty a střílet, zabil i ženu, která uklízela v sousedním bytě. Na náměstí pak zabil dva studenty tamního gymnázia a na následky zranění zemřelo i sedmnáctiměsíční dítě.
Co se podařilo vyšetřovatelům zjistit o okolnostech krvavého útoku v belgickém Lutychu, jsme se v Ozvěnách dne zeptali zpravodaje ČRo Pavla Nováka.
Také mezi zraněnými, kterých je sto dvacet tři, je mnoho studentů. Pachatel si k útoku vybral dobu, kdy žáci vycházejí ze školy, lidé z okolních úřadů chodí na oběd nebo nakoupit v obchodní galerii. V místě je také hojně navštěvovaný vánoční trh. Ten byl ale naštěstí pro velké poryvy větru zavřený. Obětí na životech tak naštěstí není víc.
Dnes je trh na náměstí Svatého Lamberta zase otevřený a situace se postupně vrací do normálního stavu. Obchodníci otevřeli stánky s názorem, že gesto života je výmluvnější než vzpomínky na tragédii. Nicméně na autobusové zastávce, kde začal útok, lidé kladou kytice. Na neděli se plánuje v Lutychu průvod smutku a solidarity s oběťmi.
Motiv je zatím neznámý
Motiv činu třiatřicetiletého Nordina Amraniho zatím není známý. Prokuratura v Lutychu potvrdila, že neměl žádnou souvislost s případy projednávanými v nedalekém justičním paláci. Nebylo tedy snahou pachatele někoho odtamtud osvobodit. Útočník také nebyl součástí nějaké teroristické skupiny.
„Všechny výsledky vyšetřování ukazují na to, že šlo o izolovaného pachatele. Motiv jeho činu nevycházel z nějaké teroristické sítě, spíš má psychické pozadí,“ řekl guvernér provincie Lutych Michael Foret. Televize RTL uvedla, že Amrani údajně poslal před činem kamarádovi velkou částku peněz se vzkazem „Hodně štěstí“.
Jako zločinec nebyl Amrani žádným nováčkem. Před třemi lety byl odsouzen za nedovolené ozbrojování, když u něj policie našla deset samopalů a také protitankovou střelu. Byl stíhán pro pěstování marihuany a policii byl také známý z výhrůžek a mravnostních deliktů. Ve vězení byl ale jen chvíli. Měl tam strávit pět let, ale v říjnu 2010 byl z technických důvodů propuštěn. To podle komentátorů může ukazovat na to, že věznice byla přeplněná. Protože dosud nespáchal žádný násilný trestný čin, byl podmíněně propuštěn.
Tragédie Belgičany hluboce zasáhla. Lidé psali na internetová fóra, kde se sledovala situace minutu po minutě, „Lutyšané, soucítíme s vámi“ a odsuzovali nesmyslný útok. Vážnost situace dokazuje i to, že se do Lutychu vydali nejen ministryně vnitra a premiér Di Rupo, ale přijel tam i král Albert II. s královnou.
Poslední tak velký šok Belgie zažila v květnu 1987, kdy mladý muž postřílel na dvou farmách ve Flandrech sedm lidí včetně tříletého dítěte. Nyné je to ale poprvé, co se něco takového v Belgii stalo na veřejném prostranství, uprostřed města.
Po útoku lze očekávat zvýšená bezpečnostní opatření v Evropě, říká odborník
Amrani zaútočil krátce po poledni a policii trvalo téměř dvě a půl hodiny, než situaci dostala definitivně pod kontrolu. Jak na Rádiu Česko v této souvislosti uvedl odborník na terorismus Marián Brzybohatý z Policejní akademie, preventivní obrana je v takovýchto případech prakticky nemožná.
„Takovéto události přicházejí vždycky nečekaně, je tam moment překvapení. A lidé typu šíleného střelce si vždycky vybírají místa, kde je silná koncentrace lidí, kde rychle vznikne panika a nepřehledná situace. Vždycky pak nějakou dobu trvá, než si policie udělá konkrétní představu o možných způsobech řešení problému,“ vysvětlil.
Zásah policistů zhodnotil pro Rádio Česko odborník na terorismus z Policejní akademie Marián Brzybohatý.
Po útocích z Norska, jde v krátké době o další vážný útok v Evropě. Podle Brzybohatého tak lze nyní čekat tlak na zvýšení bezpečnosti a například intenzivnější ilegální obchod se zbraněmi.
„Problém je, že zvýšená úroveň bezpečnostních opatření se nedá udržet standardně dlouhou dobu. Jednak to stojí peníze a je to náročné i pro lidi, kteří se tím zabývají. Ale v nejbližší době taková opatření můžeme očekávat,“ dodal.