V Donbasu kvůli dětem platí 'školní příměří'. Obě strany ho ale nedodržují

O půl noci v Donbasu vstoupilo v platnost tzv. školní příměří. Dohodla ho kontaktní skupina pro Ukrajinu a obě strany - ukrajinská armáda i proruští separatisté se zavázali klid zbraní respektovat, pokud ho neporuší protivník. Školní příměří vyhlásili v Donbasu kvůli začátku školního roku. V terénu se ale nedodržuje.

Doněck (Aktualizováno: 16:36 25. 8. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci ukrajinské armády při přehlídce v Kyjevě v srpnu 2017

Vojáci ukrajinské armády při přehlídce v Kyjevě v srpnu 2017 | Zdroj: Reuters

Ukrajina a separatisté mají podle dohody o příměří nejen zastavit boje, ale také zajistit spolehlivý a bezpečný pohyb členů zvláštní monitorovací mise OBSE v Donbasu. Pár hodin před začátkem příměří tam klid nebyl.

Podle zástupce velitele povstaleckých sil Eduarda Basurina ostřelovala ukrajinská armáda města a vesnice ve válečné linii z minometů, tanků, granátometů a těžkých kulometů.

Na město Jasinovata podle Basurina Ukrajinci zaútočili výkonnými reproduktory, které šířily vlastenecké písně na počest Dne nezávislosti Ukrajiny.

Příměří nefunguje

V terénu ale příměří nefunguje. Mluvčí štábu ukrajinské protiteroristické operace Anatolij Stelmach oznámil, že separatisté porušili příměří celkem 22 krát, což je podle něj hodně i v porovnání s minulými dny do uzavření příměří. 

Šlo o ostřelování z granátometů a minometů, které se v této zóně nesmí podle minských mírových dohod nacházet. Ukrajinská strana střelbu opětovala, potvrdil mluvčí ukrajinských sil.

Zástupce velitele armády doněckých separatistů Eduard Basurin ale prohlásil, že jeho vojáci příměří respektovali a jako první je porušila ukrajinská armáda. Ta v pátečních bojích přišla o jednoho vojáka a tři byli zraněni. Proruští povstalci hlásí dva zraněné civilisty.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme