V Downing Street snaha o severoirský mír

V Londýně začínají rozhovory, které by měli pohnout z mrtvého bodu mírovou dohodu o Severním Irsku. Premiér Tony Blair i jeho irský protějšek Berti Ahern jsou hostiteli jednání, kterého se účastní také představitelé hlavních politických stran Severního Irska.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozhovorů v londýnské Downing Street se kromě premiérů Velké Británie a Irské republiky účastní představitelé tří hlavních severoirských stran - ulsterských unionistů, SDLP a Sinn Fein. Účastníci doufají, že se jim podaří najít řešení dlouhotrvajících sporů v otázkách odzbrojení teroristické organizace IRA, policejní služby v Severním Irsku a demilitarizace britské armády. Rovněž se má urychlit realizace mírové dohody jako celku.

V delegaci ulsterských unionistů je jednak vůdce strany David Trimble, jednak Jeffrey Donaldson, který se staví proti mírové dohodě. Na jednání vůbec nebyli přizváni představitelé druhé největší strany ulsterských unionistů Demokratické unionistické strany reverenda Pazleyho, která zaujímá jednoznačně odmítavý postoj vůči mírové dohodě.

Markéta Kaclová, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme