V Drážďanech byl znovuvysvěcen kostel Frauenkirche

V saské metropoli Drážďanech se dnes konala více než deset let očekávaná slavnost. Znovuvysvěcení obnoveného největšího protestantského kostela v Německu Frauenkirche. Ten byl prakticky zničen před šedesáti lety při spojeneckém bombardování Drážďan na konci 2. světové války a jeho zkáza se stala symbolem německé viny za rozpoutání nejstrašlivější válečné vřavy v historii lidstva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drážďany | Foto: David Šťáhlavský | Zdroj: Český rozhlas

"Je to znamení toho, že je možné usmířit se po zlé válce. Je to memento, že k něčemu podobnému nesmí už nikdy dojít," říká prezident Horst Köhler. Slavnostního vysvěcení Frauenkirche se účastnilo na sto tisíc hostí a zástupci početných sponzorů, kteří se zasloužili o zázrak znovuzrození monumentální barokní stavby.

"Jsem zcela ohromen nádherou kostela," potvrzuje vévoda z Kentu, bratranec britské královny, který byl za zásluhy o německo-britské porozumění a obnovu Frauenkirche vyznamenán nejvyšším německým řádem. Jím vedená nadace přispěla více než jedním milionem eur.

Celkem obnova katedrály, která se stala na konci Německé demokratické republiky také symbolem sjednocení Německa, přišla na sto osmdesát milionů eur, tedy asi na pět a půl miliardy korun.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme