V Drážďanech demonstrovaly tisíce stoupenců i odpůrců hnutí Pegida

Patnáct až devatenáct tisíc stoupenců protiislámského hnutí Pegida se shromáždilo v centru Drážďan před Semperovou operou. Už rok toto hnutí protestuje proti azylové politice německé vlády. V poslední době Pegida požaduje uzavření hranic a zastavení přijímání uprchlíků. Opodál za policejním kordonem demonstrovalo dalších čtrnáct tisíc lidí. Proti Pegidě a za otevřenou společnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace stoupenců i odpůrců protiislámského hnutí Pegida v Drážďanech | Zdroj: Reuters

„Prolhaná média!“ To na adresu novinářů. „Zrádci národa!“ To a adresu politiků. Obvyklé skandování na demonstracích Pegidy.

Vůdce Pegidy Lutz Bachmann, kterého policie vyšetřuje kvůli podněcování k nenávisti vůči cizincům, oznamuje z tribuny, že podá trestní oznámení na ministra vnitra Thomase de Maizièra kvůli pomluvě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na demonstraci stoupenců i odpůrců hnutí Pegida v Drážďanech natáčel zpravodaj Pavel Polák

Na podium vystoupil také řečník z Čech, poslanec Marek Černoch z Úsvitu. „Nastanou nepokoje a budeme čelit obrovskému riziku radikálních a teroristických skupin, nárůstu organizovaného zločinu a v neposlední řadě zdravotním rizikům,“ pronesl na tribuně.

Navzdory chatrnému překladu do němčiny shromáždění tleská a skanduje: „Abschieben! Abschieben! (Odsunout! Odsunout!).“ To na adresu uprchlíků.

Pegida (v překladu Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu) pořádá od loňského října v Drážďanech pravidelné demonstrace proti islamizaci Německa. Největších protestů se zúčastnilo až 25 tisíc lidí. Po rozkolu v hnutí ale začal počet účastníků klesat a znovu vzrostl až s prohloubením uprchlické krize. Zakladatel hnutí Lutz Bachmann byl počátkem října obviněn z podněcování nenávisti vůči imigrantům.

„Nechceme, aby se přes Německo přehnala uprchlická vlna,“ říká jeden starší příznivec Pegidy. Jeden a půl milionu migrantů je podle něj hodně. Jeho řešení? Uzavřít hranici a nikoho za ni nepustit.

Opodál za policejním kordonem demonstrují odpůrci Pegidy. „Chci ukázat, že Drážďany jsou jiné než jen Pegida a že ne všichni Sasové ji podporují,“ říká Jörg. Podle něj jsou Drážďany tolerantním městem, ve kterém jsou uprchlíci vítáni a které respektuje právo na azyl.

Syri má radost, že na protidemonstraci přišlo tolik lidí. Nestačí prý jen doma přemýšlet, proč má Pegida v Drážďanech tak velkou podporu. Je prý třeba i vyrazit do ulic a dát najevo svůj postoj.

Po skončení obou demonstrací se v centru města strhlo několik potyček, policie zasahovala proti skupinkám jak levicových, tak pravicových radikálů.

Demonstrace stoupenců i odpůrců protiislámského hnutí Pegida v Drážďanech | Foto: Reuters

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme