V Drážďanech odhalili památník obětem z Aleppa. ‚Hanba! Ten šrot musí zmizet!‘ volali příznivci Pegidy

U příležitosti výročí bombardování Drážďan během druhé světové války v saské metropoli odhalili umělecké dílo, které má připomínat útrapy civilistů v severosyrském Aleppu, informovala agentura DPA. Slavnostní odhalení narušili příznivci hnutí Pegida.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Umělecká instalace na památku obětí z Aleppa v Drážďanech

Umělecká instalace na památku obětí z Aleppa v Drážďanech | Zdroj: ČTK

Umělecká instalace stojí na prostranství před kostelem Panny Marie (Frauenkirche). Kolmo do výše zde ční tři vyřazené linkové autobusy. Nese název Monument a má připomínat utrpení civilního obyvatelstva Aleppa.

Na náměstí Neumarkt by mělo stát dva měsíce a podle německých médií bude pod důkladným dohledem policie. Inspirované bylo fotografií, která ukazuje barikádu z kolmo vztyčených autobusů v ulici Aleppa, která chránila civilisty před odstřelovači syrské armády věrné prezidentovi Bašárovi Asadovi.

Slavnostního odhalení práce německo-syrského umělce Manafa Halbouniho se zúčastnil i drážďanský starosta Dirk Hilbert. Jeho proslov ale narušila zhruba stovka odpůrců dočasné umělecké instalace. Podle DPA šlo o příznivce protiimigračního a protiislámského hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), které má v Drážďanech svou baštu. Volali "Hanba!" a "Ten šrot musí zmizet!". Hilberta označili za "zrádce národa" a "pokrytce".

Kvůli kontroverznímu dílu si starosta v uplynulých dnech vysloužil na sociálních sítích řadu urážek i výhrůžky smrtí. Hněv některých lidí na sebe přivolal především tím, že vyzval ke skoncování s mýtem, že Drážďany byly za druhé světové války jen obětí. Saská metropole podle něj byla "vše, jen ne nevinné město". Hilbert je od počátku týdne pod policejní ochranou.

Odhalení instalace bylo součástí vzpomínkových akcí u příležitosti bombardování Drážďan z února 1945, při kterém zahynulo mezi 22 000 a 25 000 lidmi. Kostel Panny Marie, před kterým monument stojí, byl při bombardování zničen a jeho obnova se stala symbolem usmíření mezi někdejšími nepřáteli.

Umělecká instalace na památku obětí z Aleppa v Drážďanech | Foto: ČTK

Umělecká instalace na památku obětí z Aleppa v Drážďanech | Foto: ČTK

Umělecká instalace na památku obětí z Aleppa v Drážďanech | Foto: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme